All articles about Psycholog

Psycholog

Nie powinniśmy mówić, że nie mamy chwili słabości, skoro w rzeczywistości one występują. Na problemy są przecież metody

Nie ma w rzeczywistości jednej jedynej rady na wszystkie trudności, jakie są w stanie nam przeszkodzić w życiu. Są one niestety procesem dość naturalnym, więc zamiast je odrzucać, udawać, że wszystko jest w porządku, musimy je zaakceptować. To nie znaczy, że się poddajemy, otóż nie, jeśli bowiem zaakceptujemy nasze słabości, mniej korzystne dni, jakich doświadczamy, to będziemy choć wiedzieć, z jakim wrogiem musimy sobie poradzić.

Continue reading Nie powinniśmy mówić, że nie mamy chwili słabości, skoro w rzeczywistości one występują. Na problemy są przecież metody

Lekarz Psychoterapeuta? Zachowajmy spokój!

Powiedzmy to wprost, wielu ludziom wyrażenia: psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta mrożą krew w żyłach. Kojarzą im się bowiem z ciemnym miejscem, czymś na kształt przeraźliwego zakładu psychiatrycznego lub w korzystniejszym wariancie chociażby z miejscem, jak w „Locie nad Kukułczym gniazdem”, gdzie grzebie się w psychice i robi się w niej sieczkę. Trafiają się tam zapewnejedynie „czubki” – myślą dalej, a krew już tak lodowata, że żyły zaczynają pękać… No okej. czas zniszczyć te bajki.

Continue reading Lekarz Psychoterapeuta? Zachowajmy spokój!

Pomoc wykwalifikowanego psychologa – w jakich przypadkach konieczna?

Dość powszechnie uważa się obecnie, że z pomocy profesjonalnych psychologów powinny korzystać wyłącznie osoby zmagające się z naprawdę groźnymi problemami natury psychicznej, które nie potrafią nawet normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Takie podejście jest jednak zarówno fałszywe jak i po prostu krzywdzące, a ponadto może ono prowadzić do tego, że wielu ludzi którym taka pomoc jest faktycznie potrzebna zwyczajnie wstydzi się z niej skorzystać. Warto w takim razie zdawać sobie sprawę z tego, że specjalista taki będzie mógł pomóc nam w dowolnych ciężkich sytuacjach w naszym życiu, które w końcu raz na jakiś czas mogą spotykać właściwie każdego z nas.

Continue reading Pomoc wykwalifikowanego psychologa – w jakich przypadkach konieczna?

To dorośli potrzebują porady psychologa

W społeczeństwie cały czas możemy się zetknąć z takim nieprzyjemnym skierowaniem do psychologów, nawet ci, którzy wykorzystują z ich wsparcia, próbują wmawiać, że nic takiego nie ma miejsca, tak jakby należy było się tego krępować. Zazwyczaj przyjmujemy mylne założenie, iż z wsparcia psychologa korzystają wyłącznie ludzie mający kłopoty w pracy, tacy którzy nie umieją sobie sami ze sobą poradzić i po których nagle widać, że coś z nimi nie tak.

Continue reading To dorośli potrzebują porady psychologa

Pragniemy dbać o swoje zdrowie, lecz w jaki sposób?

Pisanie, że zdrowie jest dla istoty żywej najbardziej znaczące, tak naprawdę nie ma żadnego sensu. Przecież absolutnie każdy świetnie o tym wie. I dlatego tym bardziej bardzo dziwi to, iż często całkowicie deprecjonujemy rady lekarzy, którzy mówią, że jeżeli nie chcemy narzekać na stan swojego zdrowia, bez wątpienia musimy wziąć się za siebie. Początkowo przypomnijmy jak mocno znaczące jest to, aby o wiele chętniej odwiedzać ośrodki zdrowia!

Continue reading Pragniemy dbać o swoje zdrowie, lecz w jaki sposób?