Na świecie są tylko dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki – mawiał Benjamin Franklin. Choć żył on w XVIII wieku, jego słowa nie tracą na aktualności. Uiszczanie należności na rzecz kraju jest oraz pewnie długo będzie naszym zobowiązaniem. Mimo, iż nie podobają nam się często ogromne kwoty zabierane z naszych pensji, podatki muszą istnieć, żeby państwo działało sprawnie. Szczęśliwie przedstawiono mechanizmy pozwalające wsparcie dla potrzebujących. Przykładem jest .

pieniądze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Organizacje pożytku publicznego (OPP)
Podmioty, na rzecz których mamy możliwość podarować 1 procent podatku to organizacje pożytku publicznego . Ich aktywność opiera się w dużej mierze na grantach oraz nieodpłatnej pomocy wolontariuszy. 1 procent podatku jest dla nich solidnym zastrzykiem finansowym, wskutek tego rywalizacja o pieniądze jest bardzo wyraźna. OPP wielokrotnie instalują na własnych witrynach internetowych program do rozliczania pit-ów, żeby uprościć ewentualnemu darczyńcy podjęcie decyzji jak również przyspieszyć jego działanie. W większości wypadków ma on dwie odmiany – stacjonarną, jaką można zainstalować na swoim komputerze oraz online – do wypełnienia przy użyciu strony internetowej. Organizacje pożytku publicznego, którym przekażemy naszą część podatku, będą znały jego sumę nie prędzej niż w miesiącach wakacyjnych.

Pit 2013 – kolejny obowiązek w drodze
Nie tak dawno rozliczaliśmy się z fiskusem za rok 2012. Wkrótce zaczniemy już przekazywać 1% podatku. Najlepiej dokonać tego niedługo po tym, gdy pracodawca dostarczy nam pit 11. Szybka reakcja zapewni nam uniknięcie niepotrzebnego napięcia a także prawdopodobnych grzywien, zaś w razie zwrotu z podatku przyspieszy jego zapłatę. Pit 2013 będzie można przypuszczalnie przesłać do lokalnego urzędu skarbowego już w styczniu bądź lutym 2013 r. Bez wątpienia bezwarunkowy termin to 30 kwietnia, niemniej jednak nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Zawsze coś może nie pójść po naszej myśli, zaś grzywny nakładane przez fiskus na spóźnialskich to już nie przelewki.