Spacerując po moim mieście lub odpoczywając w okresie lata nad jeziorem, morzem bądź w górach spotykamy bardzo wielu ludzi. Często są to przyjemne spotkania. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy grzeczni. Może nie uśmiechamy się jak Amerykanie, ani nie jesteśmy tak uczuciowi jak Włosi jednak w sposób dyskretny dopomagamy i z reguły nie żądamy zachwytu.

kurs pierwszej pomocy

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com
Z pewnością zbyt rzadko się zastanawiamy pozytywnymi cechami naszego narodu. Osobiście jednak mogę zaświadczyć, iż tak jest. Jako człowiek niepełnosprawny nierzadko spotykam się z oznakami życzliwości Polaków. Prawie zawsze mogę liczyć na pomoc. Wystarczy jedynie w grzeczny sposób zasygnalizować taką potrzebę jak też niekiedy wyjaśnić jak pomoc ma wyglądać. W końcu kto jak nie sam inwalida wie dokładnie jakiej wymaga pomocy. Zapewniam że jeśli spełnimy warunek grzecznej oraz rzeczowej informacji niechybnie otrzymamy pomoc.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz się trochę gmatwa gdy zaskoczy nas sytuacja nagła. Przykładowo jesteśmy w kawiarni z przyjaciółmi, a tu jak grom z jasnego nieba elegancki mężczyzna siedzący przy stole blisko naszego zaczyna mieć kłopoty z sercem lub mdleje. Oczywistym jest wtedy strach i chwilowy paraliż, nawet gdy mamy za sobą kurs pierwszej pomocy (więcej na temat kursu na ). Trudno jednak przekonać samego siebie, iż się umie zrealizować potrzebne działania tak żeby pomóc. Kluczowym jest zdanie sobie sprawy, że najważniejsza jest próba uratowania komuś życia. To, czy uszkodzimy przy okazji garderobę a wręcz czy złamiemy tej osobie żebro jest mało istotne. Znaczącym jest by nasz bliźni dożył do przybycia karetki.

Na szczęście aktualnie w wielu publicznych punktach umieszczone są defibrylatory AED, to znaczy automatyczne aparaty defibrujące. Ratujący winien podłączyć właściwie elektrody urządzenia do ciała chorego po czym przeprowadzać polecenia urządzenia. Najczęściej wydawane one są głosowo. Rzecz jasna w pierwszej kolejności musimy zrealizować główne czynności sprawdzające. Ustalić czy chory jest przytomny, oddycha, postarać się aby któraś konkretna osoba przywołała pomoc z komórki a inna wspomogła przy reanimacji. Łatwiej jest uzyskać pomoc kiedy prośbę adresujemy do konkretnej osoby. Naturalnie defibrylatory AED – , to jedynie wsparcie. Dobrze co jakiś czas przebyć odświeżający kurs pierwszej pomocy.