W życiu człowieka czasami zdarzają się takie momenty, w których wymagana jest pomoc psychologa. Chodzi o rozmaite momenty, które bywają dla człowieka tak trudne, że nie jest w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Najlepszym przykładem jest chyba coraz powszechniejsza obecnie depresja. Jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej nie uważana wcale za chorobę, w dzisiejszych czasach przybiera niekiedy coraz groźniejsze kształty. Depresja sama w sobie nie jest w stanie doprowadzić do zgonu, ale pogarszający się stan człowieka czasami skłania go do prób samobójczych. Z tego powodu tak ważne jest, aby na czas rozpoznać objawy i zacząć leczenie. Usuwaniem objawów depresyjnych, a także zwalczaniem wielu innych chorób trudnią się psychologowie i psychoterapeuci. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że psycholog zajmuje się najczęściej rozmową z pacjentem, a także badaniem za pomocą rozmaitych testów, natomiast| psychoterapeuta dysponuje uprawnieniami do prowadzenia potrzebnej terapii. W przypadkach wyjątkowo ciężkich pacjent może być również wysłany do psychiatry, który może wdrożyć leczenie farmakologiczne.

szpital

Autor: Interested Bystandr
Źródło: http://www.flickr.com
Pomoc po traumatycznych przeżyciachPomoc psychologiczna bywa wymagana w różnorodnych przypadkach. Jednym z niestety dosyć często spotykanych przypadków jest porada dla osób, które przeszły jakieś traumatyczne doświadczenie. Może to być między innymi wypadek drogowy, katastrofa czy utrata dobytku wskutek kataklizmów. Tego typu przypadki bardzo często także związane są z utratgą bliskiej osoby pacjenta. Psychoterapeuta z użyciem profesjonalnych metod spróbuje pomóc danej osobie wyjść z traumy i rozpocząć normalne życie. Nierzadko jest to zadanie skomplikowane, a przede wszystkim wymagające długiego czasu.

Psycholog dziecięcyBardzo ważną funkcję posiada również psycholog – dodaj serwis do stron zaufanych -, którego pacjentami są dzieci. Specjalista taki bardzo często posiada swój gabinet w szkole. Psycholog – zobacz – taki udziela porad najmłodszym oraz młodym osobom w nurtujących ich kłopotach, które również bywają niezwykle poważne. Na przykład specjaliści tacy zajmują się przykładami przemocy w rodzinie, biedy i innych patologii. Po wyszukaniu w Internecie hasła „psycholog dziecięcy Poznań” otrzymuje się wiele wyników dotyczących oferty takich specjalistów sprawdź moje źródło