Jak ważna jest opieka lekarska wie każdy, kto chociaż raz miał problemy i musiał skorzystać z usług specjalisty. Nie mamy tu jednocześnie na myśli tradycyjnego przeziębienia czy kataru, mowa o poważnych kontuzjach, przypadłościach, jakie mogą nieodwracalnie odmienić nasze życie. Wszyscy Ci, a też osoby, jakie nie były zmuszone być może korzystać z tego typu usług powinni doskonale zdawać sobie sprawę ze skali problemu. Problem jest bowiem tego typu, że choć wszyscy kiedyś być może będziemy wymagali takiej interwencji, to jednakże w Polsce nie można być tego pewnym.

złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
Zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto był zmuszony stać w ogromnej kolejce z minimalnymi szansami na błyskawiczną wizytę. Wiedzą o tym ludzie choćby z zasłyszenia, którzy nie muszą się leczyć, lecz mają przeczucie, że kiedyś ich to może spotkać. Pojawia się więc duży zdenerwowanie z tego powodu, ponieważ jeśli jesteśmy zmuszeni się obawiać o swoje zdrowie, a raczej jeśli nie zdążymy zareagować, ażeby poddać się leczeniu na czas, to możemy mieć kłopoty. Szczególnie silnie będą to odczuwać pacjenci na onkologii, którzy istotnie nie mają czasu i wiedzą, iż każda sekunda jest dla nich ważna.

Niestety, jak posłuchać ich wypowiedzi to albo widać zniechęcenie, lub pogodzenie się z tym co jest. To zły znak, ponieważ przecież tak nie powinno być. Trochę korzystniej mają chorzy, którzy także wymagają interwencji lekarskiej, lecz nie grozi im śmierć, przykładowo potrzebują rekonstrukcji [ACL] więzadła krzyżowego we Wrocławiu albo ortopedy na Wrocław. W wielkich ośrodkach miejskich, co prawda, spotkasz doktora każdej specjalizacji, ale nie wiadomo czy to nie jest za duży optymizm. Otóż, w miastach żyje bardzo dużo ludzi, ponadto, do miast, do fachowców przyjeżdżają też ludzie z okolicznych miejscowości i z blisko położonych miasteczek, więc liczba ludzi się zwiększa, kolejki w takim razie również rosną.

najbardziej korzystnym rozwiązaniem na te problemy jest wizyta w prywatnym gabinecie. No tak, ale by każdy miał na to pieniądze nie byłoby problemów. Niestety, marzenia a rzeczywistość w tym przypadku są od siebie oddalone o kilkadziesiąt lat świetlnych, nie ma tu miejsca na dywagacje i gdybanie, gdyż tu się rozgrywa prawdziwe życie. Dopóki system nie ulegnie poprawie, dalej będzie tak to wyglądało. A przecież trwa to już bardzo długo, i podobnie jak długie kolejki, tak zakończenia sprawy również nie widać końca.