Jąkanie to dolegliwość, z którą w tym kraju zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć powinno się zwrócić uwagę na stosowną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzice i przyjaciele powinni zorientować się jakie są przyczyny jąkania, jak wygląda leczenie i gdzie można otrzymać pomocną dłoń.

PrzyczynyJednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w mówieniu uczącego się mówić dziecka.

Jeżeli żywo intryguje Cię analizowana w tym artykule kwestia, poza tym koniecznie zobacz tekst w serwisie (http://www.workservice.pl/praca/sprzedawca/poznan/) opisującym zbliżone zagadnienia.

Próbuje ono w takiej sytuacji wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż fizycznie jest w stanie. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być również dysfunkcje neurologiczne. Przyczyna jąkania może również tkwić w czynnikach zewnętrznych jak wydarzenia mocno stresujące w młodości (np. wypadek samochodowy) czy niewłaściwe reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy kończenie za dziecko słów może prowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli dostrzeżemy u dziecka trudności z mówieniem, w szczególności, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem zapewne będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze wybierze sposoby leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków daje bardzo dobre efekty.

TerapiaPowstało dużo technik terapii jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne zawierają takie zachowania jak praca nad poznaniem i usunięciem przyczyn strachu, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mową przy zastosowaniu pauz czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest lekko dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian.

Opublikowana na niniejszej witrynie kwestia jest według Ciebie warta zainteresowania? Jeśli tak, to kliknij tu i przeczytaj poza tym więcej opinii na ten temat (https://www.przychodniazycie.pl/311,Okulista—okulista-dzieciecy.html).

Polega ona na uregulowaniu procedury mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz metody leczenia bardzo ważne jest stosowne wsparcie ze strony znajomych pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla osoby z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy odwiedź stronę

Źródło: Szerszeńska