Każda kobieta, która spodziewa się dziecka z pewnością zastanawia się, jakie badania należy wykonać, aby nabrać pewności, że nic nie grozi zdrowiu jej dziecka. Przeważnie przy prawidłowym przebiegu ciąży, wystarczą standardowe badania, wykonywane podczas wizyty u ginekologa. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zleci dodatkowe badania po to, by dokładnie zdiagnozować wykrytą zaburzenie. Celem badań prenatalnych jest skuteczne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych płodu. Zleca się je w czasie trwania ciąży. Oczywiście w ten sposób wadę można też wykluczyć, jeśli specjalista potwierdził możliwość jej wystąpienia na podstawie standardowego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesny rozwój medycyny i badania płodu, daje większe możliwości precyzyjnego wykrywania i leczenia wielu wad wrodzonych. Im wcześniej zostaną one zdiagnozowane, tym szybciej można opracować odpowiedni plan leczenia. Z reguły, jeśli wada jest możliwa do wyleczenia, to zabieg można wykonać tuż po porodzie, a niekiedy nawet w czasie ciąży (poznaj ofertę badań prenatalnych). Oczywiście są to niekiedy skomplikowane procedury, jednak mogą ocalić życie dziecka. Trzeba jednak mieć świadomość, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne ryzyko. Z drugiej strony wczesne wykrycie wady płodu, przekłada się na lepsze wyniki rehabilitacji.

O czym poza tym powinniśmy wiedzieć? Przede wszystkim, że badania (świetna strona) tego typu trzeba wykonać jak najwcześniej. Nieinwazyjne testy można zrobić już pod koniec trzeciego miesiąca. Aktualnie rozróżnia się dwa rodzaje badań prenatalnych. Pierwszy typ to badania (sprawdź to koniecznie) nieinwazyjne, przykładowo typowe badanie ultrasonograficzne , bądź też USG 4D, a także test PAPP-A. Są to badania bezpieczne dla pacjentki, jednak nie gwarantują one stuprocentowej pewności, co do wyniku. Z reguły dopiero na ich podstawie ginekolog zleca bardziej skomplikowane badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy wady wrodzonej i tym samym pewne wyniki. Są to między innymi biopsja trofoblastu czy fetoskopia.

Jeśli zachodzi potrzeba zlecenia podobnych badań, kobieta powinna się przygotować na możliwe powikłania i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania można wykonać w renomowanej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli lekarz wystawi właściwe skierowanie. Niestety komercyjne usługi w tym zakresie są stosunkowo drogie, stąd też często pacjentki decydują się na publiczną służbę zdrowia (strona z cennikiem kompleksowych badań prenatalnych).