Większość z nas chciałaby posiadać piękne, zadbane nogi. Szczególnie w okresie letnim, gdy zazwyczaj nosimy niezakrywające stopy obuwie chcielibyśmy, by wyglądały w nich one idealnie. Niestety tak jak każda inna część naszego ciała, tak i stopy mogą ulegać pewnym chorobom czy zniekształceniom. Jednym z niezwykle częstych dolegliwości zarówno kobiet, jak i mężczyzn, są haluksy. Co to właściwie są haluksy?

sposoby na haluksy

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
W potocznej mowie niejednokrotnie mówi się na nie „paluch koślawy”. Jest to dość częsta choroba zwyrodnieniowa. Do najistotniejszych przyczyn haluksów powinniśmy doliczyć m.in. nadwagę, zakładanie nieodpowiednich butów, brak ruchu lub też płaskostopie.

To właśnie z tych przyczyn zazwyczaj „dopada” nas „paluch koślawy”. Musimy pamiętać, iż w najbardziej drastycznych przypadkach okazuje się, iż leczenie nie jest skuteczne, niezbędna jest wtedy operacja haluksów .

Jak się też okazuje, haluksy przyczyniają się nie tylko do nieładnego wyglądu naszej stopy. W wielu przypadkach komplikują nam codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie zazwyczaj towarzyszy im niemały ból i trudności w chodzeniu. Niestety w wielu sytuacjach sami jesteśmy odpowiedzialni za powstanie tego schorzenia, głównie przez noszenie nieodpowiednich butów.

To niedobra informacja w głównej mierze dla kobiet, które uwielbiają chodzenie w butach na bardzo wysokich obcasach. Niestety takie buty powodują bardzo duże obciążenie dla przedniej części stopy. Ponadto buty z ostrym czubkiem w dużym stopniu zwiększają ucisk, co może przyczynić się do deformacji naszych palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego czy towarzyszącego tym bólu. Różnego typu zniekształcenia przyczyniają się do tego, iż stopa (kliknij i zobacz – specjalistyczna pielęgnacja stóp gliwice) zaczyna trochę inaczej pracować, niejednokrotnie całkowicie inaczej niż jesteśmy do tego z natury przystosowani, w związku z tym wszystkie ujawniające się w sytuacji haluksów objawy.

Jeżeli odnotujemy u siebie wszelkiego typu objawy deformacji stopy, należy od razu pomyśleć nad tym, w jaki sposób możemy im efektywnie przeciwdziałać, żeby nie przyczyniać się do rozwoju dolegliwości.

Sprawdź dodatkowo te ciekawe wskazówki ze strony (http://www.jednosc.pl/), które znajdziesz pod tym odnośnikiem – one też przedstawiają niniejsze zagadnienie.

Jeżeli widzimy, iż objawy się nasilają, koniecznie powinniśmy się skontaktować z lekarzem specjalistą który doradzi nam, w jaki sposób przeciwdziałać dalszym konsekwencjom.