Zez jest wadą wzroku, która jest w stanie skutecznie uprzykrzyć życie w wielu dziedzinach życia. Specyfika tej choroby polega nie na wadach soczewki czy rogówki jak w innych wadach oczu, lecz na osłabieniu mięśni oczu. Ludzie cierpiące na tę przypadłość mogą mieć kłopoty w grze w siatkówkę, kierowaniu samochodem, a nawet w niektórych miejscach pracy – między innymi w operowaniu maszynami.

Wybór najbardziej efektywnej metody leczenia okulistycznego w większości wypadków nie należy do łatwych zadań, ale dzięki znacząco szybkiemu rozwojowi medycyny mnóstwo chorób, jakie były oporne do uleczenia, są możliwe do zwalczenia. Zez może być zwalczony, w zależności od jego rodzaju jak również genezy, specjalnymi okularami i ćwiczeniami, ale najszybszym i najskuteczniejszym zabiegiem jest operacja zeza. Dotyczy to również okulistyki. Współcześnie wiele chorób oczu można leczyć skutecznymi, nowoczesnymi sposobami.

oko

Autor: Eivind Sorgenfryd
Źródło: http://www.flickr.com

Czasy, kiedy mechaniczne operacje chirurgiczne były robione w okulistyce, pomału przechodzą do lamusa. Obecnie o wiele bardziej precyzyjnym narzędziem są znakomite lasery do chirurgii oraz mikrochirurgii, jakie pozwalają na znacznie lepszą precyzję, co z oczywistych względów ma znaczenie w jakości terapii. Wykonalna jest za pomocą tej metody leczenia przykładowo operacja zeza (efekty korekcji), lecz także zaćmy, leczenie rogówki, a nawet leczenie krótkowzroczności i wad mieszanych. Zez może mieć mnóstwo przyczyn, dlatego jest dzielony na kilka typów. Zez ukryty to klasyczny brak równowagi mięśni oka – przeważnie w takim wypadku jedno oko ma słabsze mięśnie oraz czasami „nie nadąża” za zdrowszym okiem. Ponieważ zez ukryty może później zmienić się w trwały zez, operacja zeza jest zazwyczaj wskazana (link do strony źródłowej). Z kolei zez towarzyszący to głównie występujący typ tej choroby – jego genezą jest zniekształcenie osi jednego oka. Typowy przykład tego typu zeza to ruszanie się oczu w tym samym kierunku, ale ze stałym odchyleniem oka. Jest to wywołane zaburzeniem osi oka.

Do skutków źle leczonego zeza należy przede wszystkim brak widzenia stereoskopowego (czyli w miejsce całego obrazu – dwa nakładające się na siebie obrazy), a również niedowidzenie jednej gałki ocznej i licha ocena odległości, a w przypadku zeza towarzyszącego nawet zanik zdolności widzenia. W nowym tysiącleciu najskuteczniejszą metodą wyleczenia zeza jest laserowa operacja wzroku. Ma ona w dzisiejszych czasach dużo zalet – jest nie tylko znacznie bardziej precyzyjna niż operacje mechaniczne, ale również ma mniej prawdopodobnych komplikacji. W przypadku stosowania najnowszych laserów liczba komplikacji u pacjentów jest mniejszy, niż 1%, rzadko także zdarza się konieczność zabiegów dodatkowego.