W Polsce ciągle dominuje dziwaczne myślenie o schorzeniach związanych z umysłem. Tego typu kłopoty postrzega się jako coś krępującego, co trzeba skrzętnie zatajać przed kolegami, a nawet bliskimi.

Najbardziej dręczeni przez mentalność polską są mężczyźni. Utarł się tragiczny stereotyp, który nakazuje myśleć, iż panowie nie płaczą. Ponadto wszelkie objawy kłopotów z umysłem są zwykle traktowane jako „niemęskie”. Odchodząc od głupich stereotypów powiązanych z staromodnie pojmowaną męskością, warto zaznaczyć, że lekceważenie problemów z umysłem jest uniwersalne. Najlepszym przykładem na takie zjawisko jest depresja.

psychika

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

Długie obniżenie humoru jest często lekceważone zarówno przez cierpiącego na nie, jak i rodzinę. To, co w rzeczywistości jest poważnym zaburzeniem w przemianach chemicznych w organizmie, nazywa się często „przejściową chandrą”. Trzeba w tym miejscu podkreślić z całą powagą, że nieleczona depresja może doprowadzić do straszliwych szkód.

Nie możesz się doczekać kolejnych ciekawych treści na ten temat? Mamy do Ciebie fantastyczną nowinę – kliknij stomatologia kraków w ten link i delektuj się lekturą.

Chorujący na depresję zaczyna mieć trudności w pracy, gubi więzi z rodziną. Bez prawidłowej terapii z psychologiem oraz leków depresja może rezultować samobójstwem! Miejcie na uwadze, psycholog z Integracja Plus to lekarz jak każdy inny, więc nie wolno zwlekać przed wybraniem się do niego. O ile od znacznego czasu miewasz zły humor, nic nie może cię uszczęśliwić i nie masz ochoty zupełnie na nic, musisz jak najszybciej zarejestrować się u psychologa.

Jest druga strona medalu – w wielu państwach rozwiniętych można zauważyć przeginanie w odwrotną stronę. Wielu Amerykanów połyka tabletki psychotropowe niczym karmelki, starając się tak omijać wszelkie problemy. Gabinety psychologów są pełne – ludzie nierzadko udają się do nich z błahych powodów. Źródłem takiego stanu rzeczy jest wzorzec kulturowy panujący w USA, w którym wszystko powinny być zaraz, tak samo jak hamburgery z McDonalda.