Wielu z nas preferuje małe przysmaki. Istnieją ku temu różne powody: pragnienie dojedzenia sobie pomiędzy posiłkami, umilenie sobie czasu w trakcie pracy, małe co nieco na zły humor i tak dalej.

Każda chwila jest dobra, aby wypróbować czegoś nowego albo, aby skorzystać z niezawodnego przysmaku – takiego, który już poznaliśmy i za nim przepadamy. Każda chwila to możliwość, aby przenieść się do krainy drobnych rozkoszy. Co powiecie jednakowoż na coś nieznanego? Czy spróbowaliście już cupcakes?

Jest to nieduże ciasteczko w kształcie babeczki, doskonały jako drobna przekąska dla jednej osoby, podawana w małej, papierowej foremce, choć coraz częściej sprzedawane są w zestawach.

Ciasteczka kawowo-orzechowe

Autor: Dr. Jacob’s
Źródło: Dr. Jacob’s

Można je otrzymać z posypką lub innymi dodatkami. Wielu nazywa cupcakes nowoczesnym tortów (polecamy łącze).

Nazwa „cupcake” wywodzi się od „cake” oraz „cup” (z języka angielskiego, odpowiednio „ciasto” i „kubek”). Jest to właściwie skrót od wyrażenia „teacup”, (czyli „filiżanka”), dlatego, iż jest jej rozmiarów. We wcześniejszych stuleciach, zanim papierowe foremki do muffinów stały się bardzo popularne i powszechne, dość często były przyrządzane w samodzielnych formach: szablonach i garnkach. Określano je również „fairy cake”, co również miało związek z ich rozmiarem.

Cupcakes świetnie odnajdują się w trakcie różnorodnych zabaw, świetnym przykładem niech będą urodziny, ale to oczywiście nie jedyny przykład.

czekoladowy muffin

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Preferowane są też jako dodatek do herbaty. Ten zwyczaj, jak łatwo odgadnąć, zaczerpnięty jest od brytyjskiej tradycji – zamiłowania do herbaty. Cupcakesy to również bardziej korzystna alternatywa dla standardowych ciast, ich walory to rozmiar – są drobne, a dodatkowo nie jesteśmy zmuszeni ich dzielić za pomocą noża.

Pragniesztakiego przyrządzić? Do jego zrobienia nieodzowne będą po prostu zwyczajne składniki, takie jak używamy do wyrobu ciasta. Czyli nie obejdzie się bez masła, cukru, jaj i mąki. Jeśli jesteś weganem bez problemu możesz skorzystać ze specjalnego masła. Jeśli nie będziesz zadowolony z wyników możesz po prostu udać się do jakiejś cukierni, gdzie serwowane są tego typu przysmaki. Jak będziesz w Warszawie, z pewnością odnajdziesz wspaniałą cukiernię na Mokotowie, (polecamy Sweet Home na Mokotowie) lub w Centrum, a we Wrocławiu poszukaj na rynku.