Zaparcia, czyli inaczej zwane obstrukcja bądź zatwardzenie, to częsta przypadłość. Nie wolno powinno się jej zapobiegać, bo w poważnych przypadkach może ona stać się powodem śmierci. Owa niewygodna i nieprzyjemna przypadłość może mieć różne podłoże. Dobrze jest wiedzieć, że przed zasięgnięciem produktów aptecznych, można spróbować walczyć z nią metodami domowymi oraz naturalnymi.

Przyczyny problemów z wypróżnianiem

brzuch

Źródło: jezebel.com

Na zatwardzenie mogą cierpieć osoby cieszące się dobrym zdrowiem, które zgodnie z normami powinny oddawać stolec 1-2 w ciągu doby albo co drugi dzień. Być może to oznaka stosowania nieprawidłowej diety i picia zbyt małych ilości płynów oraz za mała ilość błonnika w pokarmach. Na takie zaburzenia mogą także uskarżać się osoby które nie aktywności fizycznej oraz całkiem naturalnie ludzie starsi. Oprócz codziennych zaniedbań oraz dość błahych powodów, jak np. złych nawyków, które można łatwo zmienić, mogą być przyczyny o innym charakterze, gdzie być może ingerencja medyczna jest jedyną deską ratunku. Wyróżniamy cztery czołowe grupy powodów zaburzeń jelita grubego, które mogą stać się powodem zaparć: mechaniczne – np. niedrożność jelit, czy stres, toksyczne – np. zatrucie ołowiem, po zażyciu leków, czynnościowe – np. u chorych obłożnie, osób w podeszłym wieku, oraz psychiczne – np. spowodowane silnym stresem lub depresją. Szacuje się, że na zaparcia cierpi blisko 20% osób dorosłych. Jak sobie z tym poradzić?

Jak bezpiecznie radzić sobie z zaparciami?
Nie wolno lekceważyć uczucia parcia na stolec i wstrzymywać go. Może to spowodować zaburzenia (sprawdź: psychoterapeuta we wrocławiu) odruchu defekacyjnego.Zaparcia określane jako nawykowe możemy leczyć samodzielnie.
Do leczenia objawowego wykorzystuje się najczęściej znane leki na zaparcia (więcej…) – nie wolno ich jednak nadużywać, bo mogą doprowadzić do rozleniwienia jelit. Żeby poprawić działanie jelit należy zwiększyć ilość dziennej dawki spożywanych płynów oraz wprowadzenie regularnego ruchu do stylu życia.

Spodobał Ci taki artykuł? To super, sprawdź stronę trichoskopia toruń pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na tego typu temat.

Niezwykle ważną rolę pełni codzienna dieta. Białe pieczywo nie ma ważnych elementów ziaren zbóż, czyli błonnika, który niczym miotełka sprząta układ pokarmowy. Wśród domowych sposobów zwalczania zaparć bardzo dobrze spisuje się kiszonka, a jeszcze lepiej kiszona kapusta. Ma ona mnóstwo błonnika i żywych kultury bakterii, które wpływają na łatwe trawienie. Zbawienne w codziennej diecie mogą być też: śliwki, jabłka, buraczki, siemię lniane, kasze, truskawki, herbatki ziołowe – ale nie za często.