Kobiety, dosyć często ze względu na fakt, że pracują zawodowo i są zajęte opieką nad dziećmi czy domem, nie mają czasu na zadbanie o własne zdrowie. Jest to naprawdę duży błąd, jako że zdecydowana większość chorób jest łatwo wyleczalna właśnie we wczesnym stadium.

Zdarza się, że późno wykryte schorzenie pozostawia już na zawsze swój ślad w kobiecym organizmie – czasem nie można go wyeliminować. Przykładem choroby, o której istnieniu nadal dużo kobiet nie wie,

Dziewczyna pogrążona w smutku

Autor: Andrés David Carreño
Źródło: http://www.flickr.com

jest endometrioza. Zazwyczaj dotyka ona tych kobiet, które znajdują się w okresie życia, w jakim nadal mogą rodzić potomstwo.

Zasadniczo, schorzenie polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy, przedostaje się poza jej obręb. Z reguły, błona pojawia się w jamie otrzewnej. Cechą charakterystyczną jest pojawianie

Dziewczyna w parku

Autor: Νick Perrone
Źródło: http://www.flickr.com

się różnego rodzaju guzków i tak zwanych torbieli czekoladowych, które zostały tak określone przez wzgląd na ich ciemne zabarwienie. Niestety, samodzielne zauważenie choroby nie jest zadaniem łatwym, ponieważ jej objawy bardzo często są niewidoczne. Może pojawiać się na przykład ból podczas uprawiania seksu. Czasami, chorobie towarzyszą też kłopoty z poczęciem dziecka.

Typowe są także krwawienia z pochwy, oczywiście poza miesiączkami.

Wszelkie najistotniejsze informacje zawiera nasza witryna (https://www.kidsclinic.pl/poradnia-dla-doroslych/dermatolog). Sprawdź, czy byłaby dla Ciebie użyteczna, a poszukując odmiennych informacji z pewnością trafisz ponadto na coś interesującego.

Endometrioza jeśli nie jest leczona, może sprawić, że jajniki kobiety utracą własną naturalną drożność, co z kolei doprowadzi do bezpłodności, w związku z tym tak znaczące są regularne wizyty u ginekologa, szczególnie że rozwój schorzenia jest rzeczywiście często podstępny. Uwagę powinny zwrócić także dość obfite miesiączki, skorelowane z silnym PMS.

Dzisiaj nadal nie odkryto, z jakiego powodu choroba się pojawia. Z tego powodu, niemożliwe jest usunięcie przyczyny, co byłoby najskuteczniejszym rozwiązaniem. Lekarze więc bazują wyłącznie na leczeniu objawowym, które dzieli się na farmakologiczne oraz operacyjne. Zazwyczaj usuwane są różnego rodzaju zrosty czy torbiele.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Więc wejdź na naszą inną witrynę – tam można zobaczyć także świeże wątki, które dla Ciebie stworzyliśmy.

Szybsze wykrycie schorzenia może ochronić przed przykrymi następstwami, w szczególności przed bezpłodnością, wobec tego zdecydowanie nie należy zaniedbywać wizyt u specjalisty. Warto wybrać najwyżej ocenianego lekarza. Poza tym, leczenie przynosi ulgę, w szczególności w czasie bolesnych miesiączek, które także najczęściej towarzyszą chorobie (czytaj więcej o endometriozie na