Propozycji agroturystyki pojawiło się ostatnimi czasy coraz to sporzej. Częstokroć gospodarstwa oferujące tenże wypoczynek w lecie czy w zimie prowadzą równocześnie gospodarstwo ekologiczne. Taki właśnie model wybraliśmy ongiś z mężem.

Beskid niski

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Od szesnastu już lat prowadzimy przy naszym bio gospodarstwie ośrodek wypoczynkowy. Zlokalizowany jest on w pięknie usytuowanej malutkiej wiosce w Beskidzie Śląskim. Zatem możemy zaproponować Państwu relaks nie byle jaki, jako że jest to wypoczynek (zalecamy tą stronę) w górach. Co się z tym wiąże? To, iż oprócz świeżuteńkich, eko jarzyn oraz czereśni w letnim czasie, będą mogli Państwo upajać się świeżym, czystym powietrzem. Wypoczynek – sprawdź propozycję – w górach (tamta strona) może także wiązać się z łowieniem pstrągów w zimnym potoku bądź z górskimi wycieczkami. Są tu w Beskidzie świetnie oznakowane szlaki o rozmaitych pułapach komplikacji.

Każdy wędrowiec może wybrać trasę podług swych możności i sił. Podczas zimy wypoczynek w górach to z pewnością białe szaleństwo na śnieżnych stokach. Możemy wybrać zjazdy na nartach, snowboard, dzieci nierzadko decydują się na zjazdy saneczkach. Organizujemy również kuligi oraz biesiady przy ognisku, a latem rower – rowerowe trasy w Górach Izerskich.

beskidy

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Po śnieżnych szaleństwach w mroźny, zimowy dzień można wygrzać ciałko w gorącej saunie wodnej albo też fińskiej jak kto woli. Jest szansa również skorzystać z solarium, groty z soli czy basenów w naszym centrum odnowy biologicznej. Zwierzęta którymi hodowlą zajmujemy się to: trzy kozy, czternaście kur do tego kogut. Mąż z zmiłowania jest hodowcą pszczółek, skutkiem tego tuż za domostwem jest ustawionych siedem uli. Możemy wobec tego zaoferować naszym gościom świeże wiejskie artykuły z własnego eko gospodarstwa: kozie mleczko, miodek ze swej pasieki, jajka – zobacz noclegi w Kopańcu. Mą specjalnością jeśli chodzi o ciasta są biszkopty wypieczone z jajek od kur z naszej farmy oczywiście.

Nasi goście ( każdorazowo witani są torcikiem czekoladowym. Z miejscowych potraw możemy naszym urlopowiczom zaproponować tzw. pieczonki, jadło drwala oraz madziarskie jadło nader często w tej okolicy przyrządzane – Bogracz. Duszonki są przyrządzane w specjalnym żeliwnym kociołku wiszącym nad ogniskiem (ewentualnie w piecu) z kartofelków, liści kapusty i mięsa. Do tego przyprawy, takie jak majeranek, kminek itd.. Placki po zbójnicku z kolei to inne miano placków ziemniaczanych po Węgiersku. Są to placki z ziemniaków polane gulaszem z mięsa, papryką, pieczarkami, obsypane po wierzchu startym oscypkiem. Bogracz zaś jest odmianą gulaszu. Zapraszamy do nas na wypoczynek w górach!