Drażliwość, nadmierna senność, zmniejszenie aktywności. Niewątpliwie bierzesz pod rozwagę, czy dotknęła Cię depresja. Wykonaj więc krok we właściwą stronę i przekonaj się na czym stoisz. Nawet w tej chwili możesz wykonać test depresji Burnsa, który znajdziesz choćby w internecie. Rozwiązanie testu zajmuje jedynie parę minut, po których dowiesz się czy rzeczywiście cierpisz na depresję, a jeśli nawet, to w jakim stopniu jest poważna.

fototerapia
Kiedy Twoje problemy ze zdrowiem pojawiły się w czasie jesiennych klikajlub zimowych miesięcy może to być depresja sezonowa. Jej objawy występują codziennie lub (odwiedź stronę) prawie codziennie oraz trwają przez okres co najmniej dwóch tygodni. Ustępują porą wiosenną lub letnią.

Chociaż powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż znaczącym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności. Terapia polega na leczniczym działaniu światła (dowiedz się więcej o fototerapii).

Metoda ta przynosi zauważalne postępy (w 60-80%), a pierwsze rezultaty, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz zadowolenie z życia, jesteśmy w stanie spostrzec już po kilku dniach od jej użycia. Dodatkowo, fototerapia jest bezbolesna, objawy niepożądane (np.: zaczerwienienie oczu lub bóle głowy) zdarzają się bardzo rzadko i może być stosowana także w domu pod kontrolą lekarską.

fototerapia

Czasem można się spotkać z opinią, iż w leczeniu depresji sezonowej wskazana jest wizyta w solarium. Jest to nieprawdą, gdyż lampy w solariach nie mają działania antydepresyjnego.

Lampa do fototerapii powstała w celu leczenia depresji sezonowej, lecz lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest znacznie szersza. Lampami leczymy np. depresję sezonową, objawy stresu dnia codziennego, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a nawet łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą. Dlatego, dajmy się skusić na własne słońce w środku zimy (strona www).