Jaki dialekt obcego kraju wybrać jako ten drugi?

Poznawajmy nowe języki, jeśli chcielibyśmy stać się kuszącymi kandydatami na rynku ofert pracy. Tak się to dzieje w obecnych czasach, że rzadkie umiejętności to klucz do ciekawszej, dobrze płatnej pracy. Skończył się już czas, gdy dobrą pracę można było otrzymać ze znajomością angielskiego. Ten język jest niezbędny, żeby w ogóle mieć w miarę dobrą pracę, lecz jeśli chcemy mieć zajęcie wyjątkowe, powinniśmy uczyć się na przykład takiego języka, jak hebrajski czy fiński.
Nauczmy się języków, jeśli chcielibyśmy zostać atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy. Tak się to dzieje w obecnych czasach, że rzadkie kwalifikacje to klucz do ciekawszej, lepiej płatnej pracy. Skończył się okres, gdy dobrą pracę można było otrzymać ze znajomością języka angielskiego. Ten język jest niezbędny, żeby w ogóle mieć jakąś pracę, lecz jeśli chcemy mieć zajęcie wyjątkowe, powinniśmy poznawać taki język, jak hebrajski czy fiński.

nauka języków obcych

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Nauka języka hebrajskiego ze słownika i podręcznika jest sensowna dopiero po poznaniu alfabetu. Jest to język semicki, z grupy języków kananejskich, dokonujemy zapisu w alfabecie hebrajskim, więc przed studiowaniem lektur czy bardziej zaawansowanych podręczników czeka nas żmudna praca nad literkami. Jeśli brakuje nam zapału rzućmy okiem na dzieci, jak one poznają język ojczysty, który na początku jest dla nich jak język obcy dla nas. Wiadomo, mamy swoje lata i nie jest już tak chłonny, jak u kilkulatka, lecz nie warto się poddawać.

Wszystko zależy od naszego zapału. Skoro hebrajski (egzotyczny grecki) może wydawać się zbyt trudny to może jakiś język skandynawski. Coraz więcej osób świetnie zna norweski (dużo naszych rodaków tam wyjechało z pracą) i szwedzki. A co z pozostałymi językami: z duńskim i fińskim? (egzotyczny duński)

Naukę języka duńskiego (słowniki, podręczniki) można wzbogacić przez oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Ten kraj jest blisko, więc zawsze możemy pojechać tam na krótki wyjazd, żeby podszkolić trochę język. Nic tak bowiem nie pomaga w nauce języków jak posługiwanie się nim „na żywo”, w kontakcie z innymi osobami. Podobnie, naukę języka fińskiego (ze słowników, podręczników) można urozmaicić wyjazdem do tego pięknego kraju. Też jest dość blisko.
Jeśli wywnioskujecie, że jednak północ jest za zimna, to może warto zdecydować się na coś z południa, na przykład język grecki. Naukę tego języka warto zacząć od przyswojenia alfabetu, gdyż jest on dość niezwykły. Choć Grecja ostatnio straciła na znaczeniu gospodarczym to nadal kraj z bogatą tradycją, którą dobrze jest poznać, na przykład przez naukę języka greckiego (słowniki, podręczniki).