Groźne dla zdrowia i życia stany, mogą spotkać każdego z nas. Nierzadko, w momencie takich wypadków, dochodzi do zatrzymania krążenia, co prowadzi do śmierci. Jak powinny wyglądać nasze działania jeśli jesteśmy świadkami owej sytuacji?

Wówczas należy jak najszybciej podjąć resuscytację krążeniowo – oddechową, która podtrzyma podstawowe funkcje życiowe, aż do pojawienia się karetki pogotowia. W miejscach publicznych znajdziemy dziś urządzenia zwane automatycznymi defibrylatorami. AED, a więc automatyczny defibrylator zewnętrzny, można obecnie znaleźć w wielu miejscach: zakładach pracy, na stadionach, basenach czy lotniskach oraz w każdym miejscu publicznym, w którym prawdopodobieństwo nagłego zatrzymania krążenia jest większe niż raz na 2 lata – więcej na temat defibrylatorach na . Są dobrze oznaczone i gotowe do wykorzystania. Fakt takiego dostępu i możliwości z nimi związanych wymusza na każdym obywatelu konieczność umiejętnego posługiwania się AED.

Nim profesjonalny zespół ratowników otworzy kuferek lekarski (taki jak na ), nasze działania mogą uratować poszkodowanemu życie.

pierwsza pomoc

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo, że świadomość społeczna na temat udzielania pierwszej pomocy jest z każdym rokiem coraz większa, to cały czas jest niewystarczająca. Bywa, że działania świadków zdarzenia sprowadzają się jedynie do wezwania pogotowia. Cóż, na tym kończą oni swą pomoc. Nawet jeżeli dysponują wiedzą teoretyczną, nabytą podczas pokazu, wykładu, czy nawet umiejętności praktyczne przyswojone na szkoleniu z pierwszej pomocy, to mają strach przed tym by się wykazać. Panuje powszechne przekonanie, że jeżeli nie jesteśmy lekarzem, to „lepiej czekać na karetkę”.

Chcesz ciągnąć dalej wciągającą lekturę? Zatem nic nie powinno Ci przeszkodzić – kontynuuj przeglądanie na kolejnej stronie.

Prawda jest zupełnym przeciwieństwem tego twierdzenia. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia KAŻDE działanie jest lepsze od biernego przyglądania się i oczekiwania na karetkę.Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest społeczeństwu szczególnie potrzebna.

Bądźmy świadomi, iż, dzięki naszej świadomej postawie może zmniejszyć się statystyka zgonów, którym można by zapobiec. Statystyka jest tutaj tylko bolesnym odzwierciedleniem. Dzięki umiejętności udzielenia pierwszej pomocy można ocalić człowieka. Po drugie, sami dla siebie posiądźmy tę wiedzę, kilku naprawdę prostych czynności ratujących życie

.

Źródło: http://czarmed.pl/