Zachęcają nas do nauki języków znanych. Mówi się, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Nie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Język angielski już znasz, drugi taki język też ci się przyda. To wszystko to racja, znajomość angielskiego to niezbędne minimum, lecz wybór kolejnego jest niezmiernie kluczowy. Jednak zachęcamy do zdecydowania się na mniej znany, bardziej niespotykanego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.

szkolenia dla nauczycieli

Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com

Żaden z tych krajów nie jest potęgą na arenie międzynarodowej, obszarowo także nie są to za duże kraje. Kiedyś Serbia stanowiła część Jugosławii,a Jugosławia to był socjalistyczny, ale nieźle dający sobie radę kraj, obecnie Serbia nawet nie jest w UE. Rumunia niedawno wstąpiła do UE, a Słowacja i Słowenia to raczej europejska druga liga, jeśli chodzi o temat ważności, znaczenia w europejskiej polityce. I właśnie dlatego, może właśnie, dlatego opłaca się wybrać taki język jako swój drugi język. Nikt nie myśli o nim poważnie, „bo to, bo tamto”, więc masz dla siebie wolne pole, tak się buduje swoją niszę, do której nikt inny nie ma wstępu.

No popatrz, jest rekrutacja: szukają przedstawiciela z hiszpańskim. Na korytarzu widzisz pełno rywali, na twoje miejsce jest chętnych z pięćdziesiąt osób. Jakie masz szansę się dostać, jeśli jest jedno miejsce. Niewielkie. Inna sytuacja, ktoś potrzebuje osoby ze znajomością języka serbskiego (korepetycje ze słoweńskiego). Nie nie ma tam ludzi, nie ma poza tobą. Nie masz konkurentów, praca jest twoja. Czy już znalazłeś profity z nauki niszowych języków?!

Nauka języka rumuńskiego (niszowy słowacki) to kilka rodzajów pomocy naukowych (słowniki, podręczniki), podobnież spotkasz publikacje oraz słowniki do nauki języka słowackiego. Język serbski, jest bardziej popularny w publikacjach, jako język serbsko-chorwacki, więc nie daj się zmylić, to wręcz identyczne do siebie języki. Zresztą, nauka języka serbskiego, dostępne słowniki oraz nauka języka słoweńskiego (z przeróżnych publikacji, gazet czy słowników) to bardzo przyjemne zajęcie.

Zainteresowały Cię informacje leczenie zęba bez wiercenia warszawa podane w tym poście? Niezwykle miło więc będzie nam podzielić się z Tobą następnymi tekstami. Oczekujemy na ocenę!

Są to języki słowiańskie, więc bliskie językowo do naszego ojczystego języka.