Postęp cywilizacji i coraz większa ilość czasu spędzana przed najróżniejszymi ekranami powodują u ludzi sporo różnych chorób. Nadwaga, problemy z sercem i kręgosłupem, a także najróżniejsze schorzenia wzroku pojawiające się u coraz młodszych ludzi.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z częściej diagnozowanych chorób oczu, która niedoleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty ślepoty, jest zaćma. Objawia się ona najczęściej u osób starszych, lecz także dzieci i młodzież mogą się jej nabawić, przykładowo przy jakimś urazie (informacje o procesie leczenie). Największym objawem zaćmy jest zmętnienie soczewki (http://rajsoczewek.pl/acuvue-1-day-moist-for-astigmatism-30-szt) w oku, które jeśli się go nie leczy nieuchronnie będzie prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Tak naprawdę jedynym sposobem na pozbycie się tej choroby jest wymienienie zmętniałej soczewki (rajsoczewek.pl/soczewki-acuvue) na sztuczną, wykonaną z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Zrobić to można paroma różnymi technikami, bardziej lub mniej ingerującymi w organizm, jednak wybrane techniki nie w każdym przypadku będą dostępne dla wszystkich pacjentów, ponieważ zdrowotny fundusz nie chce zwracać pieniędzy za nowoczesne operacje.

Raptem kilkanaście lat temu zaćma leczenie wiązało się z potrzebą położenia się na kilka nocy w szpitalnym łóżku. Poza tym po tego typu zabiegu przez resztę życia chorzy nie rozstawali się z mocnymi okularami. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technik operacyjnych spowodował, że dzisiaj operacje zaćmy mogą trwać niecałą godzinę, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, a pacjent bezpośrednio po skończeniu zabiegu będzie mógł jechać do domu (dodatkowe informacje). Rzecz jasna przez pewien czas musi unikać cięższych prac, ale po zakończeniu okresu rekonwalescencji w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. Nowoczesne techniki terapii zaćmy wykorzystują technikę laserową. Specjalista wykonuje przy jego pomocy niewielkie nacięcie, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę. W dalszej kolejności w jej miejsce jest wprowadzana nowa, zrobiona z odpowiedniego tworzywa. Laserowe operacje są bardzo precyzyjne, i w rękach wprawnego chirurga całkowicie bezpieczne. Przy precyzyjnym zrobieniu w oku pozostaje tylko wąziutka szczelina, jaka zupełnie nie będzie przeszkadzać w dalszym życiu.