Depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób, jako że wprowadza chorego w groźny stan, jaki w trudnych przypadkach może skończyć się chociażby samobójstwem. Na szczęście dzisiaj dużo więcej osób jest świadomych tego, że depresja nie jest powodem do wstydu i szuka pomocy u specjalistów. Odrębnym gatunkiem jest depresja sezonowa, jaka z reguły występuje w okolicach miesięcy jesiennych i kończy się wiosną. Specjaliści nie znają typowych powodów występowania tego zjawiska, jednak podejrzewa się, iż obniżenie nastroju w miesiącach jesiennych oraz zimowych może być spowodowane przeważnie zimnymi temperaturami i brakiem promieniowania słonecznego. Kiedy odczuwa się smutek, bezpodstawny lęk i niechęć do kontaktów z innymi ludźmi, być może cierpi się na depresje sezonową. Warto zaznaczyć, że schorzenie to występuje częściej u kobiet. Na dodatek, może dotykać także dzieci. Jak w takiej sytuacji walczyć z tego rodzaju wrogiem?

depresja

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj stosowana jest psychoterapia. Czasami zalecane jest także przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Poleca się też wyjazd do państw, gdzie pogoda jest bardziej słoneczna. Skuteczną i coraz częściej stosowaną alternatywą jest również fototerapia, czyli leczenie światłem. Lampy emitują przeważnie światło, jakiego moc przekracza próg 2500 luksów. Naświetla się za ich pomocą oczy czy obszar, jaki znajduje się poniżej ludzkiego kolana. Warto zaznaczyć, że światło, mimo że przypomina promieniowanie słoneczne, jest w pełni bezpieczne, bowiem lampy posiadają stosowne filtry. Co ciekawe, ta postać leczenia okazuje się być w istocie dość efektywna i pomaga nawet do 80% pacjentów. Poza tym, terapia światłem zazwyczaj nie generuje nieprzyjemnych skutków ubocznych, co jest jej ważną zaletą (więcej o światłoterapii).

Dzisiaj lampy wykorzystywane w fototerapii można bez problemu kupić i ustawić we własnym mieszkaniu lub biurze. Są coraz powszechniej stosowne, szczególnie, że sporo mówi się o chorobach depresyjnych i ludzie są skłonni do rozpoznawania niepokojących objawów również w swoim przypadku. Na szczęście rośnie więc świadomość społeczna. Kiedy w czasie zimy i jesieni odczuwa się przygnębiający nastrój, trzeba zdecydować się na terapię odpowiednim światłem, która daje możliwość na przetrwanie do wiosny oraz cieszenie się dobrym samopoczuciem – polecana lampa (informacje sollux lighting lampy) antydepresyjna.