Spośród kilku żądań jedno zasługuje na zainteresowanie. Jest ono z jednej strony nie do zdobycia, więc dlatego tak kuszące, a po drugie to odwieczne pragnienie, które nigdy nie będzie spełnione (choć kto wie, w odległej przyszłości). Mówimy o życiu wiecznym, cóż, nie załapiemy się na ten wieczny bal. Będąc jednak tu, na ziemi, staramy się za wszelką cenę przedłużyć nasze życie, w sensie symbolicznym – kolekcjonując pamiątki, wspominki, jak i w sensie estetycznym – troszcząc się o własny wygląd. O tym drugim chciałbym wyrazić kilka zdań.

operacja

Autor: Sadasiv Swain
Źródło: http://www.flickr.com
pragnienie poprawiania starzejącej się urody była od zawsze, od stuleci ludzie mieli swoje metody na zminimalizowanie konsekwencji uciekającego czasu, na oszukanie przeznaczenia, którym była powolna starość. wszelkie takie prawidła jednakże nie miały szans z pędzącym procesem, który dotyka każdego z nas. Jedni, co prawda mają silniejsze geny, kolejni egzystują w korzystniejszych warunkach, mają lżejszą pracę, mniej są podatni na przypadłości, to wszystko wpływa na urodę, formę życiową i w końcu przebieg starzenia. Wiele pozmieniało się jednakże wraz z rozwojem medycyny estetycznej (medycyna estetyczna).

Jej początek datuje się na lata 70. XX wieku, jej twórcą jest endokrynolog Jean Jacques Legrand, to on istotnie w 1973 roku zainicjował tę nową kartę w historii fundując w Paryżu Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. W Polsce pojawiła się zaraz po zamianie ustroju, wraz z nastaniem kapitalizmu i gospodarki wolnorynkowej. Dzięki temu przy Polskim Towarzystwie Lekarskim zaistniała Sekcja Medycyny Estetycznej. Była to pierwsza taka na naszej ziemi organizacja, która wspierała i propagowała medycynę estetyczną. Jednocześnie czyniła to w środowisku medycznym, ale też poza nim zataczając coraz szersze kręgi.

Wbrew przekór znanej opinii, że jest to specjalizacja dermatologii, medycyna estetyczna nie posiada specjalizacji, co oznacza, że lekarzem medycyny estetycznej z z sukcesami może być lekarz (sprawdź ten gabinet dentysty i stomatologa) innej sfery, np. internista czy stomatolog. ażeby oczywiście dołączyć do tego zacnego grona powinno się stale dokształcać.

dzisiaj w dowolnym większym mieście (Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk) znajdziemy specjalistów medycyny estetycznej. istnieją już nawet dosyć znane osoby na rynku, które cieszą się niemałą popularnością, co pozwala rozwijać się tej interesujące dziedzinie jeszcze bardziej sprawnie. W przyszłości na pewno nie będzie gorzej (dowiedz się).