Bardzo atrakcyjne ostatnio są tzw. zielone szkoły dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Organizuje się je na ogół w nadzwyczaj urokliwych miejscowościach. Są to popularne uzdrowiska nad morzem, ośrodki wypoczynkowe w górskich miejscowościach, ale również mniej znane, acz podobnie interesujące miejsca. Dzieci w sposób aktywny odpoczywają na łonie natury, w pobliżu drzew, również nad wodą. Nierzadko wyjazd w ramach zielonej szkoły jest wyłączną możliwością wypoczynku dla ucznia poza jego miejscowością.

zielone szkoły w Bieszczadach

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze zorganizowane zielone szkoły w górach, są wspaniałą projektem odpoczynku łączonego z edukacją. Program jest zazwyczaj bardzo szeroki. Dzieciaczki uczą się rozpoznawać gatunki drzew, gatunki ptaszków, słuchając ich śpiewu. Uczą się w jaki sposób chronić środowisko naturalne, zwiedzają okoliczne atrakcje turystyczne, uczą się pływać jeśli jest taka okazja. Czasem uczą się konnej jazdy. Program jest zależny głównie od tego, w jakim miejscu zlokalizowany jest konkretny ośrodek wypoczynkowy. Dla przykładu oprócz zielonej szkoły w górach można wybrać się na trzydniowy pobyt w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, który to położony jest na około stu sześćdziesięciu hektarowym ogrodów angielskich ze szczegółowo przedstawionymi gatunkami flory. A unikaty widzieć tam można z całego nieomalże globu – ekstra źródła o spływach na Podlasiu! Poza tym, zajęcia prowadzone są przez pracowników OKL-u, leśników. Jeśli z kolei idzie o zielone szkoły w górach, godne uwagi są miejsca wypoczynku w pięknych Bieszczadach. Wszak są to góry dość niskie, jednakże nader urokliwe Bieszczady nęcą obieżyświatów o jakiejkolwiek porze roku.

Na młodych turystów czekają tam spływy kajakami, górskie wyprawy, wieczorne zabawy przy ognisku, eskapady autokarem z oprowadzaczem, płynięcie żaglówką lub (Zobacz więcej: bus do niemiec) też wycieczka stateczkiem po Jeziorze Solińskim, a nawet survival w bieszczadzkich matecznikach w szałasie skleconym przez dzieci. Ponadto organizowane są różnorodne rozrywki i zabawy, przykładowo: przeciąganie sznura, wspinaczki na ściance wspinaczkowej, bieg w worach, łucznictwo i inne zawody. Tego typu wyjazd pociechy z równolatkami z pewnością uczy dzieciaki samodzielności, obrotności oraz kooperacji z z pozostałymi dziećmi, poza tym wszystkim jest kapitalną formą wypoczynku, to taki odpowiednik imprezy integracyjne w Bieszczadach – użyj tego linku o spływach z Kaylon. Ważne jest ażeby opiekunowie dobrze przyjrzeli się ofertom ośrodków wczasowych oferujących organizowanie odpoczynku w ramach zielonej szkoły, po czym zdecydowali się na w największym stopniu ciekawą (co nie zawsze oznacza najmniej kosztowną).