Fototerapia to jeden ze znakomitych sposobów pomagających w leczeniu depresji. Jeżeli martwi nas stały strach, nerwowość, wahania humoru, nadmierne zmęczenie, przygnębienie i ogólna bierność, przypuszczalnie my również mamy depresję sezonową związaną z niedoborem światła dziennego. W takim wypadku warto jest zakupić lampę do fototerapii i zacząć zabiegi, by jak najszybciej powrócić do dobrej formy.

Jak stosować lampę?

fototerapia

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że sesje powinny być rozpoczęte jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów depresji, jeżeli wiemy, że powyższa dolegliwość nas dotyczy. Warto jest wystartować z terapią od momentu, gdy wieczory są coraz dłuższe, a dziennego światła coraz bardziej zaczyna brakować. Należy wykonywać co najmniej trzy seanse na tydzień, aby efekty były faktycznie widoczne. Terapię można przeprowadzać przez cały okres jesieni i zimy. Jedna sesja (zobacz również psychoterapia online) musi trwać choć pół godziny, z kolei maksymalny czas to ok. dwie godziny. Intensywniejsze naświetlanie nie poprawi efektów, ale nie trzeba także bać się szkodliwego wpływu lampy

Lampa do fototerapii jest oczywiście bezpieczna i nie może powodować oparzeń. W jakich godzinach wykonywać terapię? Najbardziej odpowiednie są godziny poranne oraz wczesny wieczór.

fototerapia

W czasie sesji nie jesteśmy zmuszeni patrzeć na źródło światła, a im bliżej twarzy mamy lampę, tym krótsze prowadzimy naświetlanie. Światło musi padać na nas odrobinę z góry.

Poznaj więcej szczegółów w tekście (http://www.winnicadwiegranice.pl/wina-polskie/) – one rzucą całkiem nowe światło na rozpatrywaną w znajdującym się tu artykule. Po prostu kliknij ten odnośnik!

Podczas terapii możemy zająć się innymi sprawami, np. obejrzeć TV albo czytać. Pierwsze rezultaty mogą być zauważalne już po kilku seansach, jednakże czasami zdarzają się ludzie, którym fototerapia nie pomaga. Wtedy warto zmienić kąt naświetlania, odległość albo wydłużyć czas trwania seansu i sprawdzić czy przyniosło to oczekiwane rezultaty.

Na koniec trzeba zaznaczyć, iż fototerapia pomaga wyeliminować także wiele innych problemów, nie tylko depresję zimową (nawet pomocna strona, warto zajrzeć). Coraz częściej stosuje się ją w razie chorób skórnych, nadwagi, PMS czy niedomagań związanych z menopauzą. Terapia światłem może przynieść doskonałe rezultaty także w powyższych schorzeniach. Dobrze jest sprawdzić czy jesteśmy podatni na jej oddziaływanie i znowu odzyskać zadowolenie z życia.