W teraźniejszych czasach coraz większe uznanie ma hipoterapia. Czym się charakteryzuje i z jakich względów jest stosowana?

dzieci na koniach
Zacznijmy od tego, że jest to tzw. terapia na końskim grzbiecie. Wyszło na jaw, że jazda konno przynosi dobre efekty w wielu chorobach, zarówno u najmłodszych, jak i u dorosłych. Hipoterapia wywiera wpływ jednocześnie na ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Wyniki, jakie osiągają pacjenci, nieraz mogą dodatnio zszokować.

Znajdujący się w innym tego typu serwisie post na pewno również Cię zaciekawi – to wiarygodny serwis traktujący o omawianej kwestii.

Jakie w takim razie wiążą się z nią mocne strony?

W pierwszym rzędzie – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to oznacza? Chory jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy takie same jak w czasie normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest istotnym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi bądź nauczenia go chodzenia na nowo.

Po drugie, terapia z koniem obniża napięcie mięśni a także poprawia niewłaściwą postawę. Co więcej, przeciwdziała przykurczom oraz poprawia możliwości lokomocyjne – chory, który do tej pory nie mógł się poruszać, teraz bez kłopotu pokona takie granice jak nierówności terenu lub piasek. Poza poprawą zdolności ruchowych ważne jest także stymulowanie pozostałych zmysłów np. poprzez dotyk końskiej sierści, zapachy i dźwięki.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Co więcej, koń relaksuje, rozwija relacje społeczne, jak również wzmaga pracę narządów wewnętrznych, np. odporność organizmu bądź działanie układu krążenia. Hipoterapia (terapia dzieci z końmi) może być z powodzeniem stosowana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, czyli porażeniach mózgowych czy chorobach psychicznych, a także w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze bądź stwardnieniu itp. Lista jest dość długa.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest alergia (sprawdź alergolog legnica) na sierść czy zapach konia, rany, które jeszcze się nie wygoiły, ostre infekcje, niepohamowany lęk, znaczna temperatura albo znaczące pogorszenie i kłopoty ze wzrokiem. Każdy pacjent powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, aby przyniosła najlepsze efekty.

Zaciekawieni hipoterapią powinni sprawdzić propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (wczasy konne). Warto bliżej zaciekawić się tym tematem, by w jak największym stopniu przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia chorego.