W Polsce określa się franczyzą w sumie każdą formę działania pojedynczego podmiotu w oparciu o cudzy pomysł na biznes. W branży aptecznej sytuacja prezentuje się dość identycznie, chociaż jesteśmy w stanie przyznać, iż są tu dwa typy franczyz. Jedna z nich jest przeznaczona dla działających już aptek, kolejna dla nowych inwestorów. Franczyza apteczna dla nowych podmiotów jest najbardziej zbliżona do klasycznej definicji tego typu współpracy.

apteka

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

A to z tego powodu, że w tego rodzaju wariancie franczyzodawca przekazuje całą swoją wiedzę o budowie, wdrożeniu i zarządzaniu apteką, dzięki temu przygotowuje franczyzobiorcę do pracy w sieci za pomocą wielu szkoleń wstępnych. Uaktywniający się w branży inwestorzy, jako franczyzobiorcy dość chętnie akceptują świadczony przez franczyzodawcę kontroling operacyjny działalności apteki (ciąg dalszy tego materiału: www.nowafarmacja.com.pl/franczyza/franczyza-pelna/) czy finansowy, łatwiej także zaakceptować opłaty, bo w zamian za nie możemy skorzystać z bogatego know-how franczyzobiorcy.

Masz ochotę dodać do swoich zakładek o kolejną emocjonującą pozycję? Jeśli tak, to uczciwie zalecam ten serwis (http://ortodoncjabecker.pl/category/rodzaje-aparatow/) – kliknij a się nie rozczarujesz.

Franczyza apteki (kliknij i poznaj szczegóły) dla funkcjonujących już aptek z powodu braku akceptacji przez farmaceutów kontrollingowych działań, ale i całego standardowego modelu apteki do zadań, które obowiązują w sieci, zmuszona była ulec zmianie, żeby złagodzić określone cechy. Dzięki temu była w stanie skoncentrować się w rzeczywistości na konsolidacji w miarę jednorodnej polityki – zakupowej, a także promocyjnej. Dzięki temu powstała grupa zakupowa aptek z niej to możemy tak naprawdę wyodrębnić trzy najbardziej istotne poziomy. Pierwsza z nich to grupa zakupowa – skonsolidowana. Jest skoncentrowana na prowadzeniu polityki, jaka oparta jest o kontraktowanie zakupów u określonych hurtowników, próbuje jednocześnie wprowadzać wspólne standardy wizualizacji, funkcjonowania promocyjnego, jednocześnie oferują usługi w postaci szkoleń, doradztwa farmaceutycznego oraz prawnego.

leki

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com

Inny rodzaj to grupa zakupowa – rozproszona, jaka koncentruje się wyłącznie nad polityką zakupową, jednocześnie stawia na marketing, jaki skierowany jest do pacjentów, co powoduje, iż apteka działająca w jej ramach powinna dostosować swój system informatyczny. Ostatni typ to grupa zakupowa-otwarta. Jest to platforma handlowa, która oferuje dostęp do wypracowanych warunków oraz kontraktów zakupowych, bez konieczności spełniania min. zakupowych. Do takiej grupy należą apteki, które mogą przynależeć do więcej niż jednej grupy (sprawdź: więcej na