Zmiany patologiczne stawu biodrowego nierzadko skutkują bólem, który jest w mocy zakłócać normalne funkcjonowanie. Gdy problem zaczyna wpływać na główne czynności fizyczne, takie jak spacerowanie czy pochylanie się, niezbędna staje się endoprotezoplastyka.

rehabilitacja

Autor: UC Physiotherapy
Źródło: http://www.flickr.com
Zabieg endoprotezoplastyki zasadza się na podmianie zmienionych mutacyjnie fragmenty stawu biodrowego poprzez ich sztuczne odpowiedniki, które je dokładnie odtwarzają. Wymianie może podlegać, w zależności od stopnia zaawansowania zmian chorobowych, cała kość biodrowa lub wyłącznie jej fragment. Po przeprowadzonym zabiegu sprawność fizyczna powinna wrócić, ból zostać pokonany, a utracone czynności stawu biodrowego przywrócone.

Aby polepszyć sprawność po endoprotezoplastyce niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja stawu biodrowego, którą należy rozpocząć już pierwszego dnia po operacji. Powrót do pełnej sprawności fizycznej może jednak zająć sporo czasu. Proces usprawniający rozpoczynają podstawowe ćwiczenia oddechowe, które mają za zadanie poprawić wentylację płuc. Rehabilitacja (upoluj okazje na rehabilitacja dzieci kraków-> http://rehaexpert.pl/) stawu biodrowego obejmuje przede wszystkim ćwiczenia siłowe i izometryczne, które pomogą pacjentowi uniknąć skutków długotrwałego leżenia w bezruchu. Ważne jest również to, by stosunkowo szybko pozwolić pacjentowi na chodzenie w pozycji pionowej – początkowo za pomocą balkoniku, a następnie z użyciem kul ortopedycznych.

Aby cieszyć się sprawnością ruchów po wykonanym zabiegu i udanej rehabilitacji pacjent powinien wnieść do codziennego funkcjonowania pewne ułatwienia, które zmniejszą obciążenie tego stawu. W głównej mierze należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów, jak również pochylania się, aby podnieść rzecz leżącą się na ziemi. W okresie leczenia niebezpieczne może być także zwyczajne zakładanie nogi na nogę lub ogólnie – zginanie stawu biodrowego w kącie przekraczającym 90 stopni.
rehabilitacja

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com
Pacjent powinien więc wyposażyć swoje mieszkanie w usprawnienia zapewniające komfort po operacji. Szczypce do podnoszenia przedmiotów z podłogi, stabilna podpórka ułatwiająca wychodzenie z wanny – to tylko niektóre możliwości, które mogą podnieść komfort funkcjonowania pacjenta po endoprotezoplastyce. Odpowiednia rehabilitacja stawu biodrowego i zmiana szkodliwych nawyków życiowych powinny sprawić, że pacjent przestanie odczuwać ból i będzie mógł się bez większych problemów poruszać.