Alkohol zajmuje w naszej tradycji bardzo znaczące miejsce i to bynajmniej nie dlatego, że Polacy piją go dużo. Statystyki bowiem jasno pokazują, że na tle wielu narodów europejskich spożywanie alkoholu w Polsce wypada naprawdę blado.

lampka nalewki

Autor: fo.ol
Źródło: http://www.flickr.com
Niemniej jednak, dużym zainteresowaniem odznaczają się własnoręcznie pędzone alkohole, traktowane w polskich domach na zasadzie przetworów, takich samych jak np. dżem. Takie receptury są dosyć często przekazywane wręcz z pokolenia na pokolenie. Przykładem może być między innymi litworówka, nalewka wykonywana na obszarze polskiego Podhala (litworówka na Dlaczego akurat tam? Gdyż to właśnie w polskich Tatrach można spotkać arcydzięgiel litworu, który jest podstawowym składnikiem nalewki. W dodatku używa się oczywiście spirytusu. Zazwyczaj trunek jest także słodzony miodem. Zdaniem górali posiada on właściwości uzdrawiające, przykładowo uśmierza ból.

nalewki

Autor: George Grinsted
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu Polaków jest także miłośnikami tradycyjnej cytrynówki. Jej wykonanie jest proste, trzeba jedynie dysponować spirytusem, ewentualnie gotową już wódką oraz dodać do niej sok z cytryny. Niekiedy wykorzystywany jest również jej miąższ. Zdarza się, że cytrynówka jest w dodatku słodzona.

Zamieszczony się w innym tego typu portalu post bez dwóch zdań również Cię zaintryguje – to wiarygodny tekst (https://pakujmy.pl/) mówiący o omawianej sprawie.

W konkretnych regionach kraju produkuje się też specjalny trunek na palonym cukrze. Jest dość słodki oraz ma lekkie brązowe zabarwienie. Nie ma chyba też osoby, jaka nie słyszałaby o popularnej śliwowicy, jaką można kupić na Podhalu. Nazwa pozwala się domyśleć, że wykonywana jest ze śliwek. Jednym z najbardziej popularnych trunków, które wiele osób wykonuje osobiście jest rzecz jasna wino (zobacz wina musujące wytrawne) – przeważnie z winogron, chociaż wino można wyprodukować też z jabłek, brzoskwiń, a nawet truskawek. Niektóre osoby stosują do tego celu też ryż. W takim przypadku bazą smaku wina są sypane zioła. Poza owocami, należy zaopatrzyć się oczywiście w gąsior oraz drożdże. Takie artykuły można znaleźć bez trudności w sklepach, a wykonanie alkoholu jest dosyć proste. Gąsior musi koniecznie stać w ciepłym i suchym miejscu, wówczas wino jest najsmaczniejsze.

Domowe alkohole niekiedy są wykorzystane przede wszystkim w celach leczniczych, szczególnie jeśli w ich składzie można odnaleźć zioła. Coraz częściej nalewki według tradycyjnych receptur można kupić też w sklepie, w atrakcyjnych cenach.