Każdy uczeń szkoły średniej i każdy, kandydat na kierowcę zdaje sobie sprawę jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Przedmiot określany jako PO miał obowiązek nauczyć młodzież udzielania pierwszej pomocy. Służyły temu m.in. fantomy a także prezentowane na nich oddychanie metodą usta-usta i masaż serca.

Apteczka samochodowa

Źródło: czarmed.pl

Pedagog uwrażliwiał uczniów na konieczność dokonania zakupu apteczki samochodowej jak i również udzielał im lekcji w jaki sposób ją stosować. Nierzadko instruował również, jak zadbać o poszkodowane miejsce w przypadku złamań otwartych, jak się zachować w momencie niemożności złapania oddechu, utraty przytomności czy na przykład oparzenia skóry.

Defibrylator AED potrzebny w każdej firmieNajczęściej mądrzy i dbający o uczniów instruktorzy aranżowali wyprawy do punktów krwiodawstwa, dyskusje z funkcjonariuszami policji i ratownikami medycznymi. Przytaczali okropne opowieści o tragicznie się kończącej nieznajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Z takich spotkań zazwyczaj wiele się wynosiło. Niektórzy przez kolejne kilkadziesiąt lat są świadomi w jaki sposób bez szwanku wyciągać z pojazdu osoby, których życie jest zagrożone jak się zachować w razie wystąpienia niespodziewanego krwotoku, a nawet do czego służy defibrylator aed.

Pierwsza pomoc przedmedyczna – na wagę życiaInaczej ten problem prezentuje się w przypadku szkolenia na prawo jazdy. 30 godzin wykładów musi wystarczyć na dogłębne poznanie kodeksu drogowego, technicznej obsługi pojazdu, i właśnie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeważnie przeznaczone są na nią dwie godziny, w czasie których przedstawiciel służby medycznej przerabia z adeptami na kierowców zadania testowe. Nie ma w nich mowy przykładowo o konieczności zaopatrzenia się na wakacje apteczki turystycznej, nie mówiąc już o ćwiczeniach na reduktorach tlenowych. O niezbędnym w przypadku zatrzymania akcji serca defibrylatorze AED, który przywraca krążenie, nikt nie przypomina.

Apteczka samochodowa – konieczność, nie dobra wolaKażdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób ginie z powodu wypadków na drogach. Niektórych ofiar można byłoby uniknąć dzięki poprawnie zrealizowanym kursom pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadaniu apteczki samochodowej. Na wakacyjny wyjazd powinniśmy także wziąć apteczkę turystyczną, która odporna jest na różne wstrząsy, ścieranie i wodę oraz polecany bezdotykowy termometr.

Wiedza w naszym kraju związana z pierwszą pomocą przedmedyczną wciąż jest w powijakach. Niektórzy lekceważą ten temat, uważając, że ich to nie spotka. Może może się zdarzyć, że będą potrzebowali pomocy. Jeśli będą mieli szczęście pojawi się ktoś, kto ma przeciwne zdanie i będzie w stanie im tej pomocy udzielić.