Liczne grono kobiet na całym globie narzeka na niedogodną i dokuczliwą przypadłość, mianowicie na odciski. Powstają one na wskutek nieprawidłowej pielęgnacji stóp oraz niewłaściwie dobranego obuwia. Proces ich powstawania jest nieskomplikowany. Są one efektem stałego nacisku lub tarcia. Podczas takiego biegu skóra w celu obrony tworzy tak zwane komórki warstwy rogowej, które nie są podatne na złuszczanie, a nie usuwane powodują nieestetyczny wygląd oraz wielokrotnie uciążliwy ból. Z tego powodu w trakcie zakupu obuwia trzeba zwrócić uwagę na jego wygodę i dopasowanie do stopy, nie powinny one powodować obtarć i ran. Jednak jeżeli już je zauważymy należy zadbać o właściwą profilaktykę.

stopy

Autor: www.niedajmysie.pl
Źródło: www.niedajmysie.pl
Wyróżnić możemy dwa rodzaje odcisków, są to nagniotki i modzele. Te pierwsze powstają na wskutek noszenia przesadnie obcisłych butów lub innych niewygodnych fragmentów i tworzą się w szczególności na palcach lub też pomiędzy nimi. Drugi typ odcisków jest znacznie bardziej dokuczliwy i trudny do pozbycia się. Modzele z kolei pojawiają się na spodzie stopy, na pięcie albo paluchu, a są następstwem przeciążenia lub asymetrycznego obciążenia stopy. Zazwyczaj są o wiele twardsze od nagniotków, nie posiadają rdzenia i charakteryzuje je ciemnożółty kolor.

Aby nie dopuścić do ich pojawiania się należałoby zatroszczyć się o nabycie miękkiego obuwia, aplikować sobie talk do stóp oraz odpowiednio je nawilżać. Jednak zazwyczaj, niejednokrotnie pomimo wielu starań mogą się pojawić i co wtedy? Jest wiele profesjonalnych maści, plastrów oraz preparatów na odciski, ale niejednokrotnie ich cena jest wysoka, dlatego warto wypróbować domowe sposoby. Jeżeli nie chcesz wydawać gotówki na drogie kosmetyki do stóp wystarczy pomyśleć o własnym lekarstwie na odciski. Istnieje kilka recept, które pomogą uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością (link do strony).

stopy

Autor: Lioven
Źródło: Lioven
Jednym z nich jest okład z cebuli. Wystarczy, że pokrojone części zalejesz octem i odstawisz na godzinę. Po tym okresie przyłóż na chore miejsce, owiń bandażem i nie ściągaj przez całą noc.pełen tekst jonizator wody przepływowyJeszcze jednym pomysłem jest okład z cytryny, której część przykleja się na odcisk przez około godzinę. Aspiryna także zadziała pozytywnie. Należy rozcieńczyć 3 tabletki w zapelnionej szklance wody i z powstałego płyny wykonać okład, który warto obwinąć folią spożywczą i odczekać kwadrans.

To wyłącznie kilka z wielu przykładów, które pozwolą pozbyć się odcisków, lecz warto pamiętać, że lubią one wracać. W takiej sytuacji warto mimo wszystko udać się do specjalisty i poprosić o odpowiedni preparat do ich zlikwidowania.