Przeciętny Polak pije rocznie mniej więcej 25 l. soku. Dużo. Niestety, nie każdy owocowy napitek, jaki możesz wyszukać na sklepowej półce, jest w istocie sokiem. Soki to najcenniejsze owocowe napitki, jakie zdołasz znaleźć na sklepowej półce, a to stąd, iż nie powinny zawierać syntetycznych barwników jak też konserwantów.

zdrowo i na diecie

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Soki można podzielić na: soki jednodniowe – to soki, jakie nie pasteryzowane, dzięki czemu zachowują one najwięcej wartości odżywczych. Takowe soki mają bardzo krótki termin zdatności do konsumpcji, stąd umieszcza się je w chłodziarkach, w większości wypadków w szklanych opakowaniach; soki pasteryzowane – jeżeli są poddawane delikatnej pasteryzacji (w temp. do 85 stopni), ich okres przydatności spożycia wynosi parę tygodni, a wartości odżywcze są takie jak w wypadku soków jednodniowych. Takie soki wyprzedaje się zazwyczaj w szklanych opakowaniach. Soki w kartonach to te, które poddano pasteryzacji w temp. 100 stopni . Ich termin przydatności do spożycia jest o wiele dłuższy, niestety kompozycja witamin a także minerałów jest dużo mniejsza.
Soki świeże tłocznia soków wyciska ze świeżych warzyw i owoców, podczas gdy pasteryzowane soki w istotnej większości wytwarza się z pulpy, to znaczy koncentratu. Soki można również podzielić na warzywne, jakie są mniej kaloryczne, niosą mniejsze ilości cukru, a także owocowe. Słowo nektar wiąże się poniektórym z napojem bogów, to znaczy czymś wartościowym, szczególnym. Niestety, w nazewnictwie spożywczym to coś kompletnie innego. Nektar owocowy to silnie rozrzedzony sok wyprodukowany z koncentratu albo świeżych owoców, zawierający dodatek cukru (jest go więcej aniżeli w sokach dosładzanych). Nektar nie zawiera sztucznych barwników oraz konserwantów. Napój natomiast to najmniej wartościowy owocowy napitek. Zawiera ok. 20% soku owocowego, reszta to woda, cukier, kwasek cytrynowy i chemiczne substancje, takie jak konserwanty, barwniki, aromaty.

Wartość odżywcza soków jest uzależniona od tego, czy sok jest wytwarzany z pulpy, czy świeżo odciskany z owoców lub warzyw.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na ten wątek? To bardzo dobrze, gdyż po przejściu na stronę www znajdziesz fascynujące informacje, które Cię wciągną.

Te drugie są o tyle wartościowe, że mieszczą bardzo dużo witamin a także minerałów. Cukier dodawany do napojów, nektarów jak też poniektórych soków jest szkodliwy. Najlepiej wybierać soki ze wzmianką bez dodatku cukru.