Dlaczego warto pić soki

Statystyczny Polak wypija na rok mniej więcej 25 l. soku. Niemało. Niestety, nie wszelki owocowy napój, który możesz wyszukać na sklepowej półce, jest rzeczywiście sokiem. Soki to najcenniejsze owocowe napitki, jakie możesz odnaleźć na sklepowej półce, a to z tej przyczyny, że nie mogą nieść chemicznych aromatów jak też konserwantów.
Przeciętny Polak pije rocznie mniej więcej 25 l. soku. Dużo. Niestety, nie każdy owocowy napitek, jaki możesz wyszukać na sklepowej półce, jest w istocie sokiem. Soki to najcenniejsze owocowe napitki, jakie zdołasz znaleźć na sklepowej półce, a to stąd, iż nie powinny zawierać syntetycznych barwników jak też konserwantów.

zdrowo i na diecie

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Soki można podzielić na: soki jednodniowe – to soki, jakie nie pasteryzowane, dzięki czemu zachowują one najwięcej wartości odżywczych. Takowe soki mają bardzo krótki termin zdatności do konsumpcji, stąd umieszcza się je w chłodziarkach, w większości wypadków w szklanych opakowaniach; soki pasteryzowane – jeżeli są poddawane delikatnej pasteryzacji (w temp. do 85 stopni), ich okres przydatności spożycia wynosi parę tygodni, a wartości odżywcze są takie jak w wypadku soków jednodniowych. Takie soki wyprzedaje się zazwyczaj w szklanych opakowaniach. Soki w kartonach to te, które poddano pasteryzacji w temp. 100 stopni . Ich termin przydatności do spożycia jest o wiele dłuższy, niestety kompozycja witamin a także minerałów jest dużo mniejsza. Soki świeże tłocznia soków wyciska ze świeżych warzyw i owoców, podczas gdy pasteryzowane soki w istotnej większości wytwarza się z pulpy, to znaczy koncentratu. Soki można również podzielić na warzywne, jakie są mniej kaloryczne, niosą mniejsze ilości cukru, a także owocowe. Słowo nektar wiąże się poniektórym z napojem bogów, to znaczy czymś wartościowym, szczególnym. Niestety, w nazewnictwie spożywczym to coś kompletnie innego. Nektar owocowy to silnie rozrzedzony sok wyprodukowany z koncentratu albo świeżych owoców, zawierający dodatek cukru (jest go więcej aniżeli w sokach dosładzanych). Nektar nie zawiera sztucznych barwników oraz konserwantów. Napój natomiast to najmniej wartościowy owocowy napitek. Zawiera ok. 20% soku owocowego, reszta to woda, cukier, kwasek cytrynowy i chemiczne substancje, takie jak konserwanty, barwniki, aromaty.

Jedzenie

Źródło: http://www.sxc.hu/
Wartość odżywcza soków jest uzależniona od tego, czy sok jest wytwarzany z pulpy, czy świeżo odciskany z owoców lub warzyw. Te drugie są o tyle wartościowe, że mieszczą bardzo dużo witamin a także minerałów. Cukier dodawany do napojów, nektarów jak też poniektórych soków jest szkodliwy. Najlepiej wybierać soki ze wzmianką bez dodatku cukru.