Już po czterdziestym roku życia u pań zaczyna zmniejszać się poziom hormonów, szczególnie estrogenu. Nie zostaje to bez wpływu na naszą cerę. Toteż wymaga ona nieco innego traktowania. W okresie poprzedzającym menopauzę, w okresie jej trwania jak też po jej zakończeniu obniżony stan estrogenów jest przyczyną pojawiania się różnych objawów starzenia się skóry, nazywanych starzeniem hormonalnym. W wyniku obniżenia stanu żeńskich hormonów następuje zwyrodnienie włókien elastynowych odpowiadających za elastyczność jak też odpowiednie napięcie skóry.

zdrowa skóra

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Następuje także obniżenie ilości glikozaminoglikanów. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega również tkanka podskórna. Na skutek tych procesów skóra traci zwartość i giętkość, pogłębiają się bruzdy powstałe w skutek normalnego procesu starzenia się. Stan skóry pogarsza również utrata odpowiedniego nawilżenia sprawiona zmniejszająca się dawką związków tłuszczowych. Zbyt mała liczba lipoidów w skórze sprawia, że woda odparowuje, natomiast okrojona zawartość kwasu hialuronowego posiadającego zdolność wiązania jej jeszcze bardziej pogłębia suchość (płtaków pod oczy).

Poza tym u osób, które nie stosowały stosownej osłony przeciwsłonecznej, na skórze pojawić się mogą przeróżne przebarwienia. Korzystna w walce z tymi zmianami może być hormonalna kuracja zastępcza, jakiej rozpoczęcie musimy skonsultować z medykiem. Hormonalna kuracja zastępcza nie zwalnia jednak z obowiązku właściwej pielęgnacji cery. Przede wszystkim konieczny jest dobry wybór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce muszą się znaleźć krem przeciwzmarszczkowy a także płatki pod oczy (krem przeciwzmarszczkowy).

Zaciekawił Cię temat tego materiału? Obowiązkowo spójrz na treść, tam są zamieszczone jeszcze ciekawsze rzeczy, naprawdę trzeba to poznać.

Kosmetyki dla dam dojrzałych są niestety kosztowne, jednakże za to w największym stopniu bogate w składniki aktywne. Więcej: link

Krem taki prócz tego, że musi być odżywczy, żeby polepszyć barierę lipidową zatrzymującą w skórze wodę, musi także mieścić potrzebne skórze składniki. Najlepiej by było zapewniać w kremie kolagen będący wariantem białka, z jakiego między innymi stworzona jest skóra. Są też substancje sprzyjające produkcji kolagenu przez nasz organizm, przykładowo witamina C. Dostarczenie takich substancji budzi syntezę kolagenu. Krem taki musimy wklepać w skórę twarzy jak też szyi i dekoltu. Takie kremy nabędziemy w drogeriach oraz dobrych aptekach.