Już po czterdziestym roku życia u pań zaczyna zmniejszać się poziom hormonów, szczególnie estrogenu. Nie zostaje to bez wpływu na naszą cerę. Toteż wymaga ona nieco innego traktowania. W okresie poprzedzającym menopauzę, w okresie jej trwania jak też po jej zakończeniu obniżony stan estrogenów jest przyczyną pojawiania się różnych objawów starzenia się skóry, nazywanych starzeniem hormonalnym. W wyniku obniżenia stanu żeńskich hormonów następuje zwyrodnienie włókien elastynowych odpowiadających za elastyczność jak też odpowiednie napięcie skóry.

zdrowa skóra

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Następuje także obniżenie ilości glikozaminoglikanów. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega również tkanka podskórna. Na skutek tych procesów skóra traci zwartość i giętkość, pogłębiają się bruzdy powstałe w skutek normalnego procesu starzenia się. Stan skóry pogarsza również utrata odpowiedniego nawilżenia sprawiona zmniejszająca się dawką związków tłuszczowych. Zbyt mała liczba lipoidów w skórze sprawia, że woda odparowuje, natomiast okrojona zawartość kwasu hialuronowego posiadającego zdolność wiązania jej jeszcze bardziej pogłębia suchość (płtaków pod oczy).

Poza tym u osób, które nie stosowały stosownej osłony przeciwsłonecznej, na skórze pojawić się mogą przeróżne przebarwienia. Korzystna w walce z tymi zmianami może być hormonalna kuracja zastępcza, jakiej rozpoczęcie musimy skonsultować z medykiem. Hormonalna kuracja zastępcza nie zwalnia jednak z obowiązku właściwej pielęgnacji cery. Przede wszystkim konieczny jest dobry wybór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce muszą się znaleźć krem (krem ze ślimaka) przeciwzmarszczkowy a także płatki pod oczy (krem przeciwzmarszczkowy). Kosmetyki dla dam dojrzałych są niestety kosztowne, jednakże za to w największym stopniu bogate w składniki aktywne. Więcej: link

Krem taki prócz tego, że musi być odżywczy, żeby polepszyć barierę lipidową zatrzymującą w skórze wodę, musi także mieścić potrzebne skórze składniki. Najlepiej by było zapewniać w kremie kolagen będący wariantem białka, z jakiego między innymi stworzona jest skóra. Są też substancje sprzyjające produkcji kolagenu przez nasz organizm, przykładowo witamina C. Dostarczenie takich substancji budzi syntezę kolagenu. Krem taki musimy wklepać w skórę twarzy jak też szyi i dekoltu. Takie kremy nabędziemy w drogeriach oraz dobrych aptekach.