Sprawdź, jakim sposobem można się zarazić chorobą a także jakie objawy zaświadczają o jej rozwoju. Dowiedz się, jak nie pominąć pierwszych oznak boreliozy. Choć ich rozmiar zdecydowanie nie zapowiada wagi problemu, kleszcze mogą przenosić boreliozę – zakaźną i ogromnie groźną chorobę, wywołaną poprzez bakterie przynależące do rodziny krętków.

kleszcz
Borelioza to schorzenie zakaźne wywołana poprzez Borrelia burgdorferi, drobnoustroje z rodziny krętków.

Ekscytujący tekst? Jeśli tak uważasz, kliknij bez wahania ten link, gdyż w witrynie weekend w spa, którą tutaj odnajdziesz, również jest coś wartościowego!

Do zarażenia dochodzi na ogół w skutek ukąszenia przez kleszcza (zdarza się, iż boreliozę przekazują także pchły albo moskity). W skutek kontaktu z krwią mikroby przechodzą do ustroju człowieka, umiejscawiając się później w skórze, ścięgnach, ściankach naczyń krwionośnych lub tkance nerwowej – czy kropelki na kleszcze (leczenie boleriozy kraków) działają. Borelioza może się rozwijać u człowieka w 3 fazach. W miarę postępowania infekcji oznaki rozszerzają się od miejscowych na skórze wokół ukąszenia, do ogólnych, dotykających całego organizmu.

Objawy boreliozy – zaczyna się od rumienia. Rumień wędrujący to zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia, pojawiające się od tygodnia do maksymalnie 3 tygodni od chwili ugryzienia. Zdarza się, iż rumień dotyczy też innych miejsc – wtenczas konieczne będą dodatkowe badania, zapewniające celne postawienie diagnozy. Jeśli po ukąszeniu kleszcza pojawi się niepokojące zaczerwienienie koniecznie zgłoś się do medyka – im wcześniej podejmiesz terapię, tym kuracja będzie prostsza. Bywa, że pomimo rozwoju choroby zarumienienie jest bardzo nieczytelne, bądź nie ma go wcale. Stąd ważne, żebyś poznał inne oznaki tej choroby.

Kleszcz na ręce
Po czym jeszcze można zidentyfikować objawy boreliozy? Rozwojowi boreliozy mogą też towarzyszyć mniej charakterystyczne dolegliwości, takie jak: szmery w uszach, wrażenie zimna, skurcze mięśni, poczucie dezorientacji, długotrwałe przemęczenie jak też inne. Borelioza może mieć charakterystyczne symptomy (rumień wędrujący) lub wywoływać dolegliwości, jakie mogą być skojarzone z wieloma innymi schorzeniami. Przeto wszelkie niepokojące symptomy pojawiające się po ukąszeniu kleszcza winny zostać skonsultowane z medykiem. Należy wykorzystywać preparaty na kleszcze (dezodoranty, kropelki na kleszcze).