Gdy jedenaście dekad temu sprytni Wilbur i Orville Wright mieli swój słynny lot, nikt nie podejrzewał, że startuje nowa doba w historii ludzi. Oto człowiek wzleciał w górę, urzeczywistniając ogromne marzenia całych pokoleń. Później postęp technologiczny potoczył się dynamicznie – podczas pierwszej wojny światowej samoloty zostały po raz pierwszy narzędziem do walki.

autostrada

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W następujących latach maszyna do fruwania była systematycznie modyfikowana, kolejne modele pokonywały niesłychane wcześniej rekordy. W czasie powojennym opracowano technologię odrzutową, która wyparła benzynę w samolotach. Pół wieku po pierwszym locie człowiek wylądował na Księżycu.

Teraz lot to właściwie najlepszy środek transportu. Poza tym nic nie może osiągnąć prędkości, z jaką leci samolot. Dlatego rzesze turystów na całym globie latają samolotami. Na pewno każdy z was zobaczył kiedyś w wiadomościach przerażające filmy z miejsc wypadków lotniczych.

Niebo pocięte samolotami

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Wszyscy rodacy doznali wielkiego wstrząsu, kiedy w Rosji runął na ziemię samolot z masą znanych postaci z krajowej polityki. Takie widoki mogą podsuwać przeświadczenie, że lot jest czymś ryzykownym. A to błąd – według badaczy samolot jest najmniej ryzykownym sposobem podróżowania.

To fakt, że jak jest katastrofa, to mało kto ma szansę uratowania się, jednak takie rzeczy zdarzają się naprawdę rzadko. To nie lot groźny, lecz auto. Na krajowych trasach rok w rok giną setki ludzi, a wypadki lotnicze zdarzają się bardzo rzadko.

Poza tym nauka poszła tak do przodu, że najnowszymi samolotami jest bardzo bezpieczny. W zasadzie wydaje się, że najbardziej podróży powietrznej obawiają się ludzie, którzy lecą pierwszy raz. Po pierwszym locie obawa zwykle mija – tak zresztą pewnie mieli odważni bracia Wright, którzy 110 lat temu wymyślili maszynę zmieniającą życie. Na dobre!