Mając prawidłowy wzrok obie gałki w oczach będą podążać dokładnie w tym samym kierunku. Steruje tym zaawansowany mechanizm mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałki. Jeśli z jakiś powodów mięśnie te ulegną osłabieniu lub coś się z nimi stanie, to może się pojawić problem z jednoczesną koncentracją wzroku na jakimś przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem czegoś takiego będzie uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli popularny zez. Przyczyn tej choroby jest parę, pojawia się ona przeważnie u małych dzieci, lecz także dorośli mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zachorować.

W przypadku dorosłych najczęstsze powody to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z mięśniami lub nerwami wzrokowymi. Lekarze wyróżniają parę odmian zeza, zależnie od kąta odchylenia gałek będzie to zez zbieżny, rozbieżny, ku górze, ku dołowi i skośny.

Poszukujesz uzupełniających informacji na omawiany tutaj temat? To żaden problem, zwyczajnie wejdź do serwisu (http://ortodoncjacyfrowa.com.pl/aparat-invisalign/) a zobaczysz, że to było niezwykle proste.

Jedną z odmian tego schorzenia jest tak zwany zez ukryty, który polega na zaburzeniu pracy jedynie niektórych mięśni. W takiej sytuacji będą się pojawiać problemy z tym, że obie gałki oczne przejmują naprzemiennie widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Duży zez może być łatwo zauważony przez opiekunów, jednak często może zajść konieczność jego diagnozy w gabinecie okulistycznym. Szczęśliwie obecna wiedza okulistyczna daje paru metod pozwalających na dość skuteczne pozbycie się takiego problemu. Profesjonalna klinika okulistyczna powinna przede wszystkim dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a później zaproponować właściwe leczenie – zadbaj o swój wzrok.

Interesuje Cię ten artykuł? Jeśli tak, to odwiedź źródło (http://www.dentystakaniak.pl/leczenie-kanalowe-mikroskopowe/) a odkryjesz tam atrakcyjne informacje, które na długo zapadną Ci w pamięć.

Niekiedy do dyspozycji będzie parę metod i razem z lekarzem prowadzącym będzie trzeba wybrać najbardziej odpowiednią. W niejednym przypadku wystarczy zastosowanie odpowiednich ćwiczeń wyrabiających odpowiednie widzenie, bardzo przydatne bywają też odpowiednie okulary. Przy niektórych odmianach tej choroby dają one świetne wyniki, niestety jednak nie przy wszystkich. Przy trudniejszych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, która ma poprawić działanie mięśni przy oku – wylecz zeza. W przypadku dzieci ważne jest, żeby leczenie podjąć tak szybko jak się da, wówczas są największe szanse na znaczną poprawę.