Kilka ważnych informacji na temat zeza, jakie są przyczyny jego powstawania i jak można je leczyć.

Przy prawidłowym wzroku obie gałki oczne będą podążać dokładnie w tym samym kierunku. Steruje tym skomplikowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za ruchy gałki. Jeśli z jakiegoś powodu mięśnie te zostaną osłabione lub zajdą inne czynniki, to może się pojawić problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jakimś przedmiocie. Efektem zewnętrznym czegoś takiego jest uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli popularny zez. Przyczyn tego schorzenia jest dużo, może się ona pojawić przeważnie u małych dzieci, lecz także starsze osoby mogą w pewnych okolicznościach na nią zapaść.
Mając prawidłowy wzrok obie gałki w oczach będą podążać dokładnie w tym samym kierunku. Steruje tym zaawansowany mechanizm mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałki. Jeśli z jakiś powodów mięśnie te ulegną osłabieniu lub coś się z nimi stanie, to może się pojawić problem z jednoczesną koncentracją wzroku na jakimś przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem czegoś takiego będzie uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli popularny zez. Przyczyn tej choroby jest parę, pojawia się ona przeważnie u małych dzieci, lecz także dorośli mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zachorować.

W przypadku dorosłych najczęstsze powody to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z mięśniami lub – kliknij po szczegóły – nerwami wzrokowymi. Lekarze wyróżniają parę odmian zeza, zależnie od kąta odchylenia gałek będzie to zez zbieżny, rozbieżny, ku górze, ku dołowi i skośny. Jedną z odmian tego schorzenia jest tak zwany zez ukryty, który polega na zaburzeniu pracy jedynie niektórych mięśni. W takiej sytuacji będą się pojawiać problemy z tym, że obie gałki oczne przejmują naprzemiennie widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Duży zez może być łatwo zauważony przez opiekunów, jednak często może zajść konieczność jego diagnozy w gabinecie okulistycznym. Szczęśliwie obecna wiedza okulistyczna daje paru metod pozwalających na dość skuteczne pozbycie się takiego problemu. Profesjonalna klinika okulistyczna powinna przede wszystkim dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a później zaproponować właściwe leczenie – zadbaj o swój wzrok.

Niekiedy do dyspozycji będzie parę metod i razem z lekarzem prowadzącym będzie trzeba wybrać najbardziej odpowiednią. W niejednym przypadku wystarczy zastosowanie odpowiednich ćwiczeń wyrabiających odpowiednie widzenie, bardzo przydatne bywają też odpowiednie okulary. Przy niektórych odmianach tej choroby dają one świetne wyniki, niestety jednak nie przy wszystkich. Przy trudniejszych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, która ma poprawić działanie mięśni przy oku – wylecz zeza. W przypadku dzieci ważne jest, żeby leczenie podjąć tak szybko jak się da, wówczas są największe szanse na znaczną poprawę.