Noszenie aparatu ortodontycznego to nie wyłącznie proste zęby, to także zdrowie. Wiadomo, że estetyka jest bardzo ważna, idealny uśmiech aż przyjemnie go pokazać, jednakowoż mało osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie czynnik zdrowotny ma tutaj niebagatelne znaczenie. Aparat to bowiem skuteczny sposób na czystość zębów, a co skutkuje brakiem próchnicy czy parodontozy. Co jeszcze powinno się znać o aparacie ortodontycznym?

gabinet dentystyczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka o zdrowiu

zostającw kwestii zdrowia warto wiedzieć, że aparat ortodontyczny to też lepszy stan przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Proste zęby to także składnik wpływający na zminimalizowanie wad wymowy. Może ciężko w to uwierzyć, lecz skrzywiony zgryz istotnie wadzi w codziennym mówieniu. Co więcej, dzięki perfekcyjnym zębom bezproblemowo gryziemy pokarmy, co sprawia, iż łatwiej trawimy i zabezpieczamy układ pokarmowy.

Dla każdego

Co ważne, aparat na zęby nadaje się dla młodocianego, jak i wiekowego osobnika. Nie ma w gruncie rzeczy przedziału wiekowego dla efektywnego leczenia ortodontycznego, choć z pewnością oczywiście jakieś granice są, gdyż przecież każdy przypadek jest niepowtarzalny. Niemniej, niezły ortodonta przypuszczalnie będzie potrafił pomóc dość młodej, jak i starszej osobie. ciekawy jest fakt, iż starsi pacjenci niejednokrotnie są zobowiązani poddać się tego typu leczeniu, bo jest to niezastąpione, aby przystąpić do leczenia protetycznego.

Do wyboru, do koloru

Co do wyboru aparatu ta kwestia pozostaje w gestii ortodonty. To on jest znawcą i wie doskonale, które rozwiązanie jest optymalne. Do wyboru są aparaty stałe i ruchome. Ten pierwszy to, jak sama nazwa wskazuje przytwierdzony jest na cały czas leczenia. Natomiast aparat ruchomy to zdejmowany model, który pacjent ma sposobność zdejmowania. Najczęściej ortodonta (http://a2clinic.pl/stomatologia/ortodoncja/) koordynuje, kiedy można, kiedy trzeba ściągać, a kiedy nie, bo właśnie często pacjenci z aparatem ruchomym albo sobie, stwierdzając kolokwialnie „odpuszczają”, albo nie pamiętają go zakładać.

dentysta

Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com

A czy to boli?

Wiele się także mówi o bólu, który stwarza aparat. Sprawa prezentuje się tak, że owszem występują przykre epizody, ale zanikają one w pierwszych tygodniach. z drugiej strony, nie jest to rodzaj boleści, który wymaga od nas wzięcia leków przeciwbólowych. Bez obaw więc, nie jest to straszne.

Jak odnaleźć dobrego ortodontę?

Najlepiej spytać znajomych czy mieli do czynienia z takim fachowcem. Mogą oni polecić jakiegoś sprawdzonego. Innym sposobem jest wyszukiwarka internetowa, w którą w zależności, gdzie mieszkamy wstukujemy, na przykład Wrocław ortodonta i dostajemy pełną listę fachowców – do wyboru, do koloru. Oczywiście można też poszperać po różnych forach internetowych, czasami można się z nich dowiedzieć paru ważnych informacji o konkretnym ortodoncie.