W dzisiejszych czasach przeżywamy paniczny strach przed chorobami nowotworowymi, zaś badania statystyczne pokazują, że o wiele bardziej grożą nam choroby układu krążenia.

To właśnie ta grupa schorzeń jest najczęstszą przyczyną zgonów w kraju (w wielu przypadkach przedwczesnych!), a także powodem niepełnosprawności seniorów. Nie powinniśmy ich ignorować! Dodatkowo, zbyt często lekceważymy pierwsze objawy chorobowe, nie zdając sobie sprawy, że skutki naszej nierozwagi mogą się źle skończyć.

Nawet przy wysokim ciśnieniu pacjent może nie odczuwać żadnych niepokojących objawów. Wiadomość o takiej na pozór zdrowej osobie przekazywana jest jako sensacja, kiedy wystąpi u niej przykładowo udar lub zawał.

leki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Choroba ciśnieniowa jest określane mianem „cichego zabójcy”, ponieważ na pozór nie daje o sobie znać, a może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Na szczęście jest to choroba (zobacz jakie są choroby genetyczne) względnie łatwa do rozpoznania, a sam chory jest w stanie nadzorować przebieg jej leczenia, samodzielnie dokonując pomiaru ciśnienia.
Więcej: Zamierzasz zamówić tanie leki jak np. tran z rekina? Zobacz tutaj.

Chcąc zapobiegać schorzeniom układu krążenia, trzeba przede wszystkim kontrolować masę ciała. Zrezygnujmy z potraw smażonych i ciężkich. Zastąpmy je warzywami, owocami, nabiałem oraz drobiowym mięsem.

Dzięki takiemu menu ”nakarmimy” swój organizm, zapomnimy o podjadaniu w ciągu dnia, a nasz apetyt wieczorem będzie dużo mniejszy.

Propozycją na rewelacyjny, i łatwy obiad mogą być sałatki. Zależnie od kaloryczności i preferencji smakowych możemy dowolnie dobierać dodatki. Soczyste kawałki grillowanej piersi z kurczaka czy sery nadadzą jej bardziej wyrazisty smak.
Systematycznie uprawiajmy sport.

Cały czas niełatwe okazuje się dla nas zrezygnowanie z dotychczasowych przyzwyczajeń (brak ruchu), co zazwyczaj tłumaczymy brakiem czasu. Wystarczy jednak pół godziny ruchu 2 razy w tygodniu, aby stosunkowo szybko zachować zdrowie.

Unikajmy stresu, używek oraz zapewnijmy organizmowi odpowiednią suplementację. Rynek suplementów diety cały czas rozwija się – prawdopodobnie za sprawą rosnącej świadomości społeczeństwa, które dostrzega konieczność samodzielnego dbania o zdrowie.

Więcej: .