AZS, o którym obecnie bardzo wiele się pisze, to schorzenie dotykające przede wszystkim maluchy. Zapadają na nią nowo narodzone maluszki lub dzieci około 6 roku życia. Teoretycznie nie można jej całkiem wyleczyć, lecz na rynku istnieje sporo leków łagodzących jej objawy. U części osób przechodzi wraz z wiekiem. Jeżeli nie przejdzie całkowicie, to zwykle jej objawy są po prostu mniej dokuczliwe i nie dają się mocno we znaki.

Wystarczy bardzo się pilnować, aby nie drażnić zaczerwienionej skóry, profilaktycznie aplikować preparaty lecznicze czy produkty chroniące oraz zwiększyć higienę, by na trochę zapomnieć o tym, że się ją ma. Jednak wiadomo, że maluchom o wyraźnych zmianach na skórze niełatwo powstrzymać potrzebę drapania. Jak im wówczas pomóc?

Kiedy pediatra rozpozna u naszej pociechy atopowe zapalenie skóry leczenie należy rozpocząć natychmiast. Podstawową sprawą jest to, aby się skupić na zredukowaniu obszaru skóry zajętego przez wysypkę i na złagodzeniu swędzenia. Bardzo ważne, by nie dopuścić do przesuszenia skóry. Nawilżanie i natłuszczanie skóry atopika to podstawowa sprawa. Można stosować domowe sposoby, jednak kosmetyki apteczne szybciej przyniosą ukojenie. Można sięgnąć po leki bez recepty dostępne online, bo apteki (zobacz dexilant) internetowe mają często największą ofertę produktów z różnych półek cenowych i od różnych producentów.

Często można także zamówić próbki lub pojemniki o zmniejszonej pojemności, aby przetestować kilka różnych kosmetyków i wybrać optymalny dla skóry naszego maleństwa. Kolejną ważną sprawą po nawilżaniu jest higiena. Kąpiele powinny być kilki minutowe (woda przecież także wysusza), a temperatura wody letnia. Zaleca się unikania przesuszających skórę mydeł, żeli czy płynów do kąpieli. Podobnie sprawa ma się z proszkami i płynami do płukania – wyeliminujmy produkty mocno perfumowane, by ograniczyć ich kontakt ze skórą malucha. Ponieważ roztocza, kontakt z sierścią zwierząt i pewne produkty spożywcze nasilają objawy AZS, postarajmy się o możliwie najczystszy dom i

skóra

Autor: Lies Thru a Lens 
Źródło: http://www.flickr.com

zupełną eliminację jedzenia wywołującego problemy skórne. Oczywiście o obecności zwierząt w mieszkaniu nie może być mowy.

Jeśli atopowe zapalenie skóry ma postać łagodną i zmiany skórne obejmują tylko niewielką część ciała oraz nie są udręką, codzienne nawilżanie oraz używanie delikatnych preparatów do higieny i pielęgnacji powinno wystarczyć Kupimy je bez problemu, bo zwykle to leki (zobacz apteka świat leków) bez recepty dostępne nawet online. Ale jeżeli zmiany są silne i nasze atopowe zapalenie skóry leczenie dopiero rozpoczęło, ograniczmy możliwość mechanicznego drażnienia skóry przez zakładanie ubranek z delikatnych materiałów. Jeśli jest taka potrzeba, zakładajmy dzieciom rękawiczki, by nie drapały bardzo swędzących miejsc. Bądźmy cierpliwi – nawet wyraźne objawy po pewnym czasie stają się łagodniejsze i powoli przechodzą.