Wzrok to dla każdego człowieka podstawowy narząd, jakim odbiera się świat. Lecz upływające lata lat, coraz częstsze schorzenia i brak należytej troski o oczy mogą spowodować, że u wielu osób pojawiają się problemy z ostrością widzenia.

Autor: StaR DusT
Jeśli się ich nie leczy mogą stać się przyczyną całkowitej straty wzroku, z tego też powodu każdy powinien regularnie sprawdzać swoje oczy u specjalisty, a w razie konieczności podjąć skuteczne leczenie.

Jedną z najczęściej występujących chorób związanych ze wzrokiem, dotykająca szczególnie osoby w starszych latach, jest zaćma.

Zaciekawił Cię nasz post? Więc zajrzyj na naszą nową stronę – tam można zobaczyć również (http://www.atomrtg.pl/) świeże fakty, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jest to przewlekła choroba, niekiedy rozwijająca się przez długie lata, i początkowo nie dająca praktycznie żadnych objawów. Na pewnym etapie pojawia się zmniejszenie ostrości widzenia, będące rezultatem zmętnienia oka, wówczas bez żadnego problemu może być już dobrze zdiagnozowana o okulisty. Tak naprawdę zaćmie nie można zapobiegać, choć jest sporo czynników zwiększających ryzyko na jej powstanie, i u każdego chorego może przebiegać inaczej. Na szczęście współczesna okulistyka doskonale daje sobie radę z leczeniem tego schorzenia, więc taka diagnoza nie będzie oznaczać, że przez resztę życia nic się nie będzie widziało.

Jeśli tylko jest taka możliwość, to najlepiej pozbyć się zaćmy najszybciej, jak można. Sam zabieg nie należy do skomplikowanych i wykonać go można w każdym stadium schorzenia. Nie ma również żadnych przeciwwskazań co do wieku leczonego – operacja zaćmy Warszawa – , wykonywana być może zarówno u niemowlaka, jak i dziewięćdziesięciolatka. Obecnie używa się techniki polegającej na usunięciu za pomocą ultradźwięków albo wypłukiwania starej soczewki i wstawieniu nowej. Soczewki są bardzo dobrze tolerowane przez organizm, powikłania zdarzają się rzadko i z reguły są one rezultatem zaniedbań ze strony chorego. Po operacji trzeba przez pewien czas być bardzo ostrożnym, żeby wszystko dobrze się zagoiło. Trzeba unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, regularnie przemywać oko odpowiednimi preparatami, a także zrezygnować z niektórych sportów. Jeśli wszystko przyjmie się jak należy, to już po kilku miesiącach można wrócić do starego trybu życia.