Jastarnia to popularne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski znajdujący się w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Podstawowymi walorami Juraty są bajeczne i piaszczyste plaże, zdrowe, nasycone jodem powietrze i dobre warunki do czynnego spędzania wolnego czasu. Uroku tej miejscowości dodają wspaniałe uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz zachwycająca kompozycja błękitnego Bałtyku, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni jest mnóstwo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Zapewne warto udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zebrano zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i pagaje. Wyrabiane są tutaj również drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Ciekawym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć unikalny sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, zbudowana w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku z rozbitych i wyrzuconych na brzeg statków. Miłośnicy tematów militarnych na pewno chętnie wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie mieszczą się cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji wybudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Należy zaznaczyć, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową.

Jeżeli w opublikowanym tu poście nie ma intrygującej Cię informacji, to kliknij ten odnośnik i zobacz sam (http://www.eccotravel.eu/malediwy/) podobny tekst.

Specjalnej uwagi warte są także: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Leży ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najładniejszymi częściami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz dziewięć malowniczych witraży. Uwagę skupiają też trzy obrazy: Chrystus nauczający z łodzi, wizerunek Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Każdego roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez wiele lat uznawane było za raczej snobistyczny kurort, ponieważ do tutejszych wygodnych i drogich rezydencji, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały słynne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znów odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni w trakcie lata przyjeżdża wielu urlopowiczów, dlatego ciężko jest zarezerwować miejsce noclegowe, dlatego trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej witrynie jak ta – noclegi w Jasarni na

morze Bałtyckie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Fanów aktywnego wypoczynku na pewno zaciekawi fakt, że w Jastarni mieszczą się cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. W trakcie letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Znaczną popularnością cieszą się także loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie Activ Tour w poszukiwaniu zatopionych okrętów.

Półwysep Helski to rejon wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ażeby lepiej poznać tą niezwykle piękną okolicę, warto skorzystać z licznych tras przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, ażeby uwzględnić wszystkie tutejsze plusy.