Drażliwość, problemy z pamięcią i koncentracją, zmniejszenie aktywności. Chwilowy stan? Dobrze jest sprawdzić, czy nie dotknęła nas depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem.

depresja sezonowa

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Zapowiedzi choroby możemy zaobserwować codziennie operacja (np. znajdź informacje) prawie codziennie oraz ciągną się przez okres co najmniej dwóch tygodni (kliknij link).Pomimo, że źródła powstawania depresji sezonowej nie są znane, sądzi się, iż zasadniczym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane. W związku z tym, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, głównym sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu lamp antydepresyjnych. Terapia polega na leczniczym działaniu światła.

depresja

Autor: Giuseppe Milo
Źródło: http://www.flickr.com

Zauważono, iż dawka sztucznego światła zbawiennie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych. Z leczenia światłem możemy korzystać w warunkach domowych. Lampa antydepresyjna (przejdź do oferty) emituje nam światło w odpowiednim natężeniu. Duże znaczenie ma odległość, w jakiej lampa znajduje się od danej osoby. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu medycyna (np. zobaczysz) w instrukcji obsługi urządzenia. Czasem można się spotkać z opinią, iż w leczeniu depresji sezonowej pomóc nam może wizyta w solarium. Jest to nieprawdą, ponieważ lampy w solariach nie mają działania antydepresyjnego. Lampa antydepresyjna powstała w celu wyeliminowaniu objawów depresji sezonowej, mimo to lista dolegliwości, które leczy jest pokaźna. Lampami leczymy na przykład depresję sezonową, problemy ze snem, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a nawet łagodzenie dolegliwości związanych z klimakterium. Toteż, dajmy się namówić na prywatne słońce gdy za oknem szaro, buro i ponuro.