Coraz szybsze tempo życia, problemy ze uzyskaniem pracy lub z utrzymaniem obecnego zatrudnienia, wieloletnie kredyty, zarobkowa exodus i powrót do ojczyzny, żeby na nowo poukładać sobie życie… Wszystkie te zmartwienia zostawiają ślad, mają wpływ na pogorszenie sprawności, co prowadzi do rosnącego poziomu stresu. Jeśli przekroczy on dopuszczalną dozę tolerowaną przez organizm i w zamian mobilizować rozpocznie przeszkadzać w
codziennym funkcjonowaniu, to znak, że musimy rozważyć wizytę u psychologa.

psycholog

Źródło: flickr.com

Skończyły się już czasy, w których wizyta u znawcy zdrowia psychicznego brana była, w najlepszym przypadku – za niemoc naszego stylu, w najgorszym zaś – za chorobę psychiczną. Znajdą się co prawda „normalni”, którym nic nie dolega i wspaniale czują się we własnej skórze, którzy z lekceważeniem będą wytykać palcami osoby potrzebujące pomocy. Na szczęście są to coraz bardziej przypadki jednostkowe, zwycięża bowiem coraz wybitniej podejście sensowne, które objaśnia nam, że wizyta u psychologa to jak wizyta u tradycyjnego lekarza. Podobnie, jak zgłaszamy się do lekarza rodzinnego, bo odczuwamy, że bierze nas przypadłość, tak samo, możemyodczuwać przewlekły niechęć, które to przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu.

Sama zmiana pojmowania to nie wszystko, w ruch poszły zachowanie objawiające się pod postacią dostępnych w wielu miejscach poradni psychologicznych. Trend ten szczególnie jest widoczny w większych miastach. Nikogo już nie powinna zaskakiwać sytuacja, że po wpisaniu w wyszukiwarkę Google, Bing czy Yahoo wyrażenia np. psycholog (www.cpsens.pl/) Warszawa, zostaniemy wręcz zasypani stosownie dobranymi efektami, skrojonymi dla naszych potrzeb lokalizacyjnych czy finansowych po przejściu na stronę.

psycholog

Źródło: flickr.com

wszelki kij jednak ma dwa krańce, i choć z jednej strony cieszy stan podwyższonej akceptacji tolerancji dla tego typu leczniczej interwencji, to z drugiej należy wystrzegać się tzw. domorosłych psychologów. Wielu bowiem „specjalistów” z niepewnymi kwalifikacjami za cel obrało sobie skorzystanie z sytuacji – naszej chęci zdobycia odpowiedniej pomocy. Sprawdźmy zatem drobiazgowo kwalifikacje psychologa, którego chcemy odwiedzić, czy jest on rzeczywiście osobą w pełni kompetentną. To bardzo ważne. W przeciwnym razie oddajemy się w ręce osoby, która zamiast nam pomóc może nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Skutki tego „pomocy” mogą być katastrofalne dla nas, jak i dla naszych rodzin, a dobroczynna uzdrawianie, którą zastosował nieprawdziwy fachowiec obróci się przeciwko nam w dowolnej sferze życia. Naprawdę nie warto ryzykować.