Zdrowe zęby wywierają istotny wpływ na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu o czym koniecznie należy pamiętać. Niestety, ciągle dosyć duża część osób niczym ognia unika wizyt u dentystów, panicznie bojąc się bólu. To niepotrzebne obawy, jako że współczesne gabinety dentystyczne dysponują doskonałej jakości środkami znieczulającymi oraz zaawansowanym sprzętem, który do minimum ogranicza ból związany z zabiegami stomatologicznymi.

higiena jamy ustnej

Autor: Upupa4me
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowe znaczenie ma jednakże stosowna higiena jamy ustnej. W jaki sposób o nią dbać, żeby zagwarantować sobie zdrowie zębów? Przede wszystkim, wskazane jest mycie zębów (sprawdź tutaj) po każdym posiłku. Oferta znakomitej jakości past do zębów jest na tyle różnorodna, że każda osoba będzie potrafiła znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Dziś bardzo popularne są pasty tworzone wyłącznie z naturalnych składników. Kłopoty pojawiają się w sytuacji, kiedy posiada się krwawiące dziąsło. Krew w czasie szczotkowania czasem może być objawem poważnych schorzeń dziąseł, więc dobrze jest bezzwłocznie pójść do stomatologa. Dziąsła bowiem są oparciem dla zębów, które są w nich zakorzenione. Osłabienie dziąseł może więc zaowocować wypadaniem zębów. Dentysta (więcej na ten temat tutaj) na pewno będzie umiał doradzić stosowne leczenie bądź produkty przeznaczone do troski o tę kłopotliwą strefę. Poza tym, duże znaczenie ma prawidłowa metoda mycia zębów.

u dentysty

Autor: U.S. Pacific Air Forces
Źródło: http://www.flickr.com

Czemu? Kilka sekund intensywnego szczotkowania nie wystarczy, żeby zęby stosownie oczyścić ze wszystkich nagromadzonych zabrudzeń. Konieczne jest kilkuminutowe szczotkowanie, docierające do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Oczyścić należy też język. Dziś na rynku proponowane są specjalne szczoteczki, wyposażone w wypustki przeznaczone do czyszczenia języka, które są bardzo pomocne. Szczoteczka powinna być często wymieniana oraz chroniona przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, o które niestety w łazience jest naprawdę łatwo. Po wyszczotkowaniu zębów należy wypłukać jamę ustną specjalnym płynem zabijającym bakterie.

Osoby, które są miłośnikami naturalnych metod mogą wypróbować na przykład płukanie przy pomocy szałwii. Higiena jamy ustnej jest naprawdę ważna dla zdrowia zębów, a jej dopełnieniem są regularne wizyty u dentystów, przynajmniej raz w roku, podczas przeglądu stanu uzębienia.