Wzrok jest podstawowym zmysłem, jakiego używa człowiek, właśnie za pomocą oczu dochodzi do mózgu największa ilość informacji. Narządem, jaki jest odpowiedzialny za spostrzeganie są oczy, obraz przekazywany z nich zostaje przetworzony na impulsy przesyłane do mózgu. Strata wzroku jest dla wielu ludzi bardzo dużym utrudnieniem, bo będą oni się wtedy musieli nauczyć życia bez możliwości widzenia otoczenia, a nie będzie to wcale łatwe. Wzrok stracić można w wyniku różnych sytuacji.

gabinet okulistyczny

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą to być przypadkowe zdarzenia, podczas jakich w wyniku działania czynników mechanicznych albo chemicznych następuje nieodwracalne oka, a w wyniku tego utrata wzroku. Często problemy ze wzrokiem mogą także wystąpić przy różnych chorobach, wiele z nich nie leczonych w należyty sposób także może się przyczynić do dużej straty widzenia. Na pewno nie będzie pomagał w tym obecny styl życia, siedzenie przez wiele godzin przed ekranami komputerów i telewizorów. Ludzki wzrok (https://www.optegra.com.pl/Choroby-oczu/Choroby-oczu/Diagnostyka/Angiografia-fluoresceinowa) nie jest przyzwyczajony do jednostajnego spoglądania w jeden punkt, więc długie przesiadywanie przed ekranem z pewnością mu się nie przysłuży.

ilustracja: budowa oka

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku jakichkolwiek problemów z oczami trzeba zacząć się leczyć u specjalisty. Leczeniem problemów ze wzrokiem będą się zajmowali okuliści Cieszyn (więcej: rekomendowani okuliści Cieszyn), wizyta u tych specjalistów nie będzie wymagać skierowania od lekarza ogólnego, lecz niestety jak to z naszą służbą zdrowia jest, trzeba niekiedy sporo czekać na wizytę. W czasie badania u okulisty w pierwszej kolejności badany jest stan wzroku, to podstawowe badanie może dać lekarzowi pogląd na temat chorego.

W razie konieczności wykonywane są dodatkowe badania, przykładowo dna oka, dzięki jakim da się wykryć już na wczesnych etapach sporo chorób mogących mieć w przyszłości przykre konsekwencje. Jeśli w czasie badań wyjdzie jakaś wada, to często niezbędne jest przepisanie okularów albo szkieł kontaktowych do noszenia.

Dobrze dopasowane mogą praktycznie zatrzymać jej pogłębianie się, ale należy je cały czas nosić i co jakiś czas kontrolować stan wzroku. Jest zalecane, żeby każdy przynajmniej raz na rok badał kontrolnie swój wzrok (http://okulistyka-jedrzejczak.pl) w celu wykrycia jakiś problemów.