Czy słyszałeś o tzw. turystyce winiarskiej? Owszem, brzmi to z pewnością zachęcająco. Faktycznie to coraz bardziej powszechna metoda spędzania wakacji. Ta turystyka definiowana jest pojęciem enoturystyki, nazwa pochodzi od greckiego oinos, co oznacza wino. Polega to na tym, iż odwiedza się regiony mające związek z uprawą winorośli a także miejsc produkcji wina. W jej ramach jest także uczestnictwo w imprezach i festynach związanych z winem.

Najbardziej istotny motyw wyjazdu to najzwyczajniej chęć spędzenia wolnego czasu poza domem, na łonie natury. W tym sensie enoturystyka to jedna z metod turystyki rekreacyjnej, zaś jeśli bierzemy pod uwagę lokalizację winnic, to jesteśmy w stanie ją nawet przypisać do turystyki wiejskiej. Musimy jednakże podkreślić inny, jakże ważny motyw, który zachęca turystów. Nie, nie chodzi o to, iż jedziemy pić wino, tak zwyczajnie.

wino i ser

Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej istotna w tym wszystkim jest otwartość i chęć zdobywania wiedzy w zakresie uprawy winorośli, tworzenia wina, poznawania w sumie całej kultury winiarskiej. W takim sensie enoturystyka definiowana jest także jako forma turystyki poznawczej, jakiej najistotniejszym motywem jest poznawanie przyrody, kultury i środowiska życia społecznego. Produkcja wina (zobacz: wina bułgarskie) w Europie to długa tradycja, to zdecydowanie wiążę enoturystykę z tradycją kulturową. Wino, jak historyczny napój dla wielu kultur, charakteryzuje dany region i ma związek z jedzeniem, kuchnią regionalną. Poza Starym Kontynentem, w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia lub Republika Południowej Afryki element kulturowy nie ma tak silnych podstaw, ponieważ te państwa są dosyć młode.

butelki wina

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniają się za to pozostałą cechą, która nie jest zbyt ważna w Europie. Mowa o powiązaniach z handlem i takie coś, jak turystyka handlowa.

Jeżeli masz ochotę przeczytać więcej wiadomości na ten temat, wejdź pod ten link, to faktycznie świetne omówienie tego zagadnienia.

Wycieczki po regionach winiarskich są świetną okazją do kupna pysznych win, prosto od producenta, po cenach, które są pozbawione marży pośredników. Jesli więc nie posiadasz pomysłu na unikatowe wakacje, a lubisz poznawać inne kultury, smakować kuchni różnych regionów, to enoturystyka jest zdecydowanie dla ciebie. To interesujące, że możemy zaplanować oryginalne wakacje właśnie w ten sposób. Zamiast standardowo spędzanego czasu, co staje się czasami nudne, możemy za jednym razem poznać piękny region, a jednocześnie smakować jego pysznej kuchni.