Kolano jest stawem, które musi znosić niesłychanie duże obciążenia oraz gwarantuje wykonywanie różnorodnych ruchów. Jego konstrukcja jest nadzwyczajna.

Bywa czasem, że w trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do uszkodzenia, bólu stawu kolanowego. Jest to całkiem nierzadka dolegliwość. Szczególnie dotyka sportowców albo osób okazjonalnie uprawiających sport.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Więzadło krzyżowe (ACL) stabilizuje staw kolanowy. Zerwanie więzadła charakteryzuje się niestabilnością kolana.

Czy praktyczna propozycja (https://cpsens.pl/samouszkodzenia-mlodziezy-%E2%80%93-krzyczace-cialo.html) ma możliwość posiadać potrzebne dane? Jasne, że tak! Sprawdź, klikając w link i przeanalizuj pozostałe odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Nie u każdego może się to objawiać dokuczliwością, w szczególności osoby prowadzące umiarkowany tryb życia mogą tego nie uświadomić sobie. U w przybliżeniu 10% osób z zerwanym ACL niedługo po urazie następuje samoistne odzyskanie zupełnej funkcjonalności. Osoby te nawet nie wiedzą, że miały uraz.

Dotyczy to również sportowców.

Przeważnie na zerwanie więzadła narażone są osoby uprawiające koszykówkę, narciarstwo lub piłkę nożną. Jeżeli dojdzie do całkowitego zerwania więzadła to nie jest ono w stanie się zregenerować. Dla odzyskania całkowitej zręczności ruchowej zalecana jest odbudowa więzadła krzyżowego . Zabieg wykonuje się w czasie od 6 tygodni do 4 miesięcy po pojawieniu się urazu. Najpierw trzeba wyleczyć więzadła poboczne i torebkę stawową.

Na tym etapie pomocny jest stabilizator stawu kolanowego.

Jednakże już po 2 tygodniach konieczna jest rehabilitacja, która zapobiega przykurczom stawu i uwiądom mięśniowym. Niemożność wyprostowania kolana może być przeciwwskazaniem do rekonstrukcji więzadła kolanowego. Po urazie kolana może pojawić się krwiak lub uszkodzenie łąkotki co powinno się wyleczyć przed operacją.

Artemed

Autor: Artemed
Źródło: http://www.artemed.pl/

Operacja potrzebna jest u sportowców i osób czynnych fizycznie. Niemniej jednak nim podejmie się decyzję o rekonstrukcji ACL wypada oszacować stopień defektu więzadła, stan funkcjonalny kolana, niestabilność kolana. Po operacji kolano unieruchamia się, po 3-4 dniach można opuścić lecznicę. By odzyskać zupełną sprawność konieczna jest też 6-9 miesięczna rehabilitacja, ale znacznie wcześniej można przechadzać się. Przez pierwsze trzy miesiące trzeba nosić aparat stabilizujący. Niekiedy może dojść do drobnych powikłań, jednak w większej części przypadków operacja i terapia przebiegają bezproblemowo.