Lustereczko, powiedz przecie… Ilu z nas nie zadało sobie tego rodzaju zagadnienia stając przed lustrem? Nawet jeśli artykułujemy te słowa na wesoło to jest w nich cząstka prawdy. No cóż, czy chcemy tego, czy nie, aparycja jest dość istotny i warunkuje wiele spraw. Nie mówimy tu o wzorach piękna, do których niektórzy bzdurnie dążą, ale o pewnych detalach w wyglądzie, które nas irytują i preferowalibyśmy je odmienić. Z takimi właśnie przeszkodami zmaga się dermatolog estetyczny.

Wiązką lasera w brzydką bliznę

Autor: 123rf
Źródło: 123rf

Na wstępie należy zaznaczyć, że dermatologia estetyczna to nie to samo, co tradycyjnie pojmowana dermatologia – wejdź -. Ta druga jest konieczna, kiedy mamy problemy skórne, mniej poważne, jak trądzik, jak i znaczące dolegliwości, np. nowotwór. Młodsza siostra tradycyjnej dermatologii skupia się w samej rzeczy, jak łatwo wywnioskować po samej nazwie, na typowo estetycznej stronie, wzbogacającej urodę.

Trzeba przyznać, że jest to nowa dziedzina w naszym kraju. Kto by bowiem myślał o tego typu przedsięwzięciach w czasach PRL-u, kiedy to na takie zabiegi pozwolić sobie mogli ci z pieniędzmi i możliwością podróży za granicę, bo wyłącznie tam było to na porządku dziennym. naszych czasach dermatologia estetyczna dalej kosztuje sporo, ale coraz więcej osób może sobie na nią pozwolić. zwłaszcza jest to widoczne w dużych miastach, z Warszawą na czele. Warszawa zresztą, jak na stolicę przystało proponuje największy wybór najlepszych klinik medycyny estetycznej (czytaj tu).

Co oferuje dermatologia estetyczna? W zależności od kliniki najbardziej znane to:

– wypełnianie zmarszczek,- modelowanie ust,- korekta nosa,- konturowanie twarzy,- peelingi chemiczne,

I wiele innych.

Fałd podbródkowy dodaje nam lat i odejmuje urody

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

najistotniejszą filozofią działania dermatologii estetycznej jest poprawa szaty zewnętrznej, nie jest to jednak operacja (Dr Janicki – leczenie dyskopatii poznań) plastyczna, w trakcie której interwencja chirurgiczna jest bez porównania większa. Pokutuje atoli w wielu przekonaniach mieszanie tych definicji, tak jakby te dwie dziedziny, te dwie terminologie wymawiało się zamiennie. Jest to znaczący błąd i skrót myślowy. Powoduje to sytuację, że istnieje grupa ludzi bardzo przeciwnych tego rodzaju zabiegom, tak jakby usta była własnością ogółu, i można ją poddać pod osąd – „wymodelujemy te usta, czy nie?”.

Tymczasem rację mają zwolennicy dermatologii estetycznej lub po prostu osoby, które nie planują żadnych tego typu, ale patrzą na to, jak na normalny zabieg, twierdząc, iż każdy ma prawo decydować o sobie, tym bardziej, jeśli ma ochotę na jakąś drobną zmianę, bo np. nos jest trochę asymetryczny. Nie musi pytać nikogo o opinie. Tym bardziej, że dzięki takim zabiegom wiele zakompleksionych osób zyskuje wiarę we własną ponętność.

Inni specjaliści: