Schorzenia tarczycy zaburzają pracę całego organizmu, skutkiem tego nierzadko pojawiają się trudności w prędkim postawieniu poprawnej diagnozy. Nadczynność, niedoczynność, wole, guzki czy nowotwory tarczycy to jednostki chorobowe, którymi zajmuje się endokrynologia.

Jakim sposobem endokrynolog rozpoznaje choroby tarczycy? Co wskazywać może na to, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo? Jakie role spełnia tarczyca i dlaczego jest tak istotna dla naszego zdrowia?

badanie tarczycy

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com
Tarczyca produkuje hormony – tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3) – jakie są niezbędne do właściwego funkcjonowania wszystkich komórek i tkanek w organizmie ludzkim. Hormony te oddziałują na przemianę materii, procesy wzrastania, natomiast u płodu i u noworodków przesądzają o prawidłowym rozwoju układu nerwowego, w tym także mózgu.

Co się dzieje, jeżeli tarczyca pracuje źle? To wszystko zależy od tego, czy tarczyca produkuje za mało, czy zbyt wiele hormonów.

Jeśli chcesz pogłębić swą wiedzę na omawiany wątek, to zobacz nowy materiał (https://www.rehafit.org/oferta/masaz/masaz-sportowy/), który z pewnością będzie dla Ciebie bardzo wciągający.

Gdy zaczyna brakować hormonów tarczycy, pierwsze oznaki bywają mało charakterystyczne. Na szczęście wiedza pacjentów na temat chorób tarczycy jest coraz większa, a dzisiaj do dyspozycji lekarzy istnieją proste badania oznaczające TSH (witryna firmy Ranking Lekarzy).

badanie tarczycy u endokrynologa

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

Tarczyca funkcjonuje w organizmie człowieka na zasadzie sprzężenia zwrotnego – tarczyca, przysadka mózgowa, podwzgórze. Działanie tarczycy jest normowane przez hormony tropowe, tzw. hormony wyższego piętra. Stąd choroby tarczycy mogą wynikać z schorzeń pracy przysadki bądź podwzgórza, albo też z przypadłości samego gruczołu tarczycowego. I tych ostatnich jest najwięcej. Przez wiele lat nasz kraj był w obszarze deficytu jodu. Podług danych szacunkowych dokładnie z powodu niedoboru jodu nieprawidłowo rozwiniętą tarczycę ma prawie 9 mln ludzi. To niezwykle dużo. Na szczęście w niedużym stopniu dotyczy to młodego pokolenia, częściej natomiast ludzi ok.

W sytuacji, kiedy będziesz szukać innych tego rodzaju materiałów, to te wskazówki z www (https://www.przychodniazycie.pl/307,Laryngolog—laryngolog-dzieciecy.html) z pewnością wydadzą się Tobie niezwykle użyteczne.

50-60 roku życia. Większą część z nich nie nie wie o tym, bo zaburzenia funkcji tarczycy nie zawsze idą w parze z jej wyglądem.

Jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia tarczycy jak najprędzej powinniśmy zgłosić się do lekarza endokrynologa. W jaki sposób takiego specjalistę odnaleźć? Wystarczy w wyszukiwarkę wbić hasło: endokrynolog Gdańsk (jeżeli mieszkamy w Gdańsku), a otrzymamy mnóstwo rezultatów.