Okazji do zabawy w ciągu roku jest bardzo wiele. Dobrą okazją są zarówno urodziny, jak i imieniny czy wesela. Bez względu na to, czy oferuje się zaproszonym cupcakes, torty urodzinowe czy torty weselne, należy postarać się o to, by były one smaczne. Dobry smak jest najważniejszym walorem każdego wyrobu cukierniczego. Nawet najbarwniejszy tort i cupcskes traci na wartości, gdy nie ma odpowiednich.

tort

Zwłaszcza walory smakowe są cenione w czasie weselnej zabawy i są szczególną wizytówką państwa młodych. W ostatnim czasie pojawił się zwyczaj, by tort – (szkolenia cukierniczetort-artystyczny.pl/kursy-cukiernicze/) weselny komponował się w całe przyjęcie weselne. Komponować się ma tak samo forma, jak i jego wygląd. I rzeczywiście na jakość tortu mają znaczny wpływ nie tylko jego smak, ale także forma, kolor oraz styl. Dużym walorem jest również nietuzinkowość tortu urodzinowego czy weselnego. To przecież urodziny czy wesele konkretnej osoby. Dlatego zarówno impreza weselna, jak i produkty cukiernicze powinny być nietuzinkowe i niebanalne. Powielanie innych pomysłów jest bezpiecznym sposobem, lecz nie zdobędzie się w taki sposób poklasku. Warto sprawdzić ofertę Sweet-Home – kawiarnia Warszawa

Ostatnio bardzo popularne w okresie wesel stały się torty muffinowe. Kilkupiętrowa patera i ułożone na niej babeczki niewątpliwie robią wrażenie na przybyłych imprezowiczach. Góra takiego tortu jest zwieńczona niewielkim tortem (polecamy kliknij hiperłącze), który ma zostać poddany symbolicznemu pokrojeniu przez nowożeńców.

tort

Autor: Siti Saad
Źródło: http://www.flickr.com

W ostatnim czasie stały się również modne niewielkie torciki. Ich zaletą jest nietuzinkowy wygląd i taki sam smak. Swój niebywały smak posiadają dzięki temu, że są zamknięte w małej foremce. Każdy z imprezowiczów dostaje taki pojedynczy torcik i delektuje się nieutraconym smakiem. Owa świeżość wynika z faktu, że torty są szczelnie zabezpieczone w opakowaniu. Przykłady tortów na

Zwyczaj spożywania babeczek wciąż jest żywy. Można przypuszczać, że słodycze tego rodzaju nigdy nie wyjdą z obiegu. Niewielkie, lecz mające tak samo walory wizualne, jak i kulinarne, od najdawniejszych czasów rozpływają się w ustach gości. Zaleca się, aby ich forma dobrze komponowała się z daną porą roku. Dlatego przykładowo jesienią warto zadbać o motyw złotego liścia, a latem o to, aby nie zabrakło w składzie świeżych owoców.