Rozpoczęcie edukacji w mieście daleko położonym od obecnego miejsca zameldowania, bywa dla nastolatków dużym wyzwaniem. Oprócz uczęszczania na laboratoria będą musieli zmierzyć się z tymi bardziej prozaicznymi czynnościami: od namaczania ubrań poczynając, a na sprawunkach kończąc. Wielkim sprawdzianem samodzielności będzie również przygotowywanie przekąsek na własną rękę.
Uczelniane stołówki nie działają już tak prężnie jak jeszcze 15 lat temu, a wartość obiadu zamówionego w restauracji jest na tyle wysoka, że skutecznie odstrasza żaków od konsumpcji. Wolą kupić sobie potrawki w torebce albo klopsy w szklanym słoiku. Rozsądniejszym, a na pewno zdrowszym, rozwiązaniem będzie zgłębienie tajników sztuki gotowania domowych zup pomidorowych.

gotowanie na parze

Autor: Jeff Nelson
Źródło: http://www.flickr.com
Termin podstawy gotowania nie oznacza tylko tak kardynalnych czynności jak warzenie kaszy pęczak w perforowanych woreczkach foliowych czy gotowanie jajek na półmiękko. Należy przecież nauczyć się podawać zdrowe, obiadowe dania, które dadzą energię na resztę dnia, a to bez wątpienia wymaga podstawowej znajomości przepisów kulinarnych. Jadłospis ma być urozmaicony, a podawane kolacje proste i błyskawiczne w przygotowaniu.
Po pierwsze, trzeba zacząć od spisu zakupów – świetny plan to połowa powodzenia każdego przedsięwzięcia. Jeśli zakupimy zbyt wiele produktów, to na pewno nie skonsumujemy ich w terminie wydrukowanym na opakowaniu i serki czy kiełbasy wylądują na śmietniku. Po drugie, przyda się znajomość trików, którymi na co dzień posługują się stuprocentowe kucharki domowe. Do nich należy np. taki sposób ugotowania makaronu, aby nie sklejał się na misce albo nawet wyczyszczenie przypalonych garnków bez użycia chemii.

Następnym punktem obejmującym podstawy gotowania (najlepsza pomoc w gotowaniu – szerzej w tym temacie) jest poznanie i wdrożenie dobrych praktyk. Wyjaśniają one zasady, dzięki którym w pomieszczeniu kuchennym zawsze panuje ład, smaczne dania są przygotowywane na czas i nic się nie marnuje, nawet skórki z pomarańczy.

Te interesujące treści posiadają swą kontynuację. Masz ochotę się z nią zapoznać? Zatem idź do strony tokaj i tam ciesz się nowymi wątkami.

Przykładem dobrej praktyki staje się marynowanie świeżych śledzi tak, aby nie trzeba było ich zamrażać na obiadokolację w kolejnym tygodniu.

Każdy początkujący adept sztuk kulinarnych musi pamiętać, że poznając podstawy gotowania musi jednocześnie nastawić się na kłopoty. Zawsze przecież coś się osmali, a gotowane mleko nie raz wykipi. Nie warto jednak zniechęcać się niepowodzeniami, tylko stawiać kolejne kroki. W końcu ćwiczenie czyni profesjonalistą.