Z profesją fizjoterapeuty w polskich warunkach jest trochę tak jak z polskim powszechnym chaosem. to prawda, perspektywa w wielu obszarach się reformuje, ale jakby na złość, co jakiś czas wraca następna sprawa, której – mówiąc delikatnie – nikt nie zamierza podjąć. Tak jest na przykład z regulacją grupy zawodów. Niedawno jeszcze były już minister sprawiedliwości postąpił o krok dalej i rozpoczął promować deregulację zapominając chyba jednocześnie o tym, że miast deregulować należy po pierwsze niektórewybrane zawody znormalizować!

fizjoterapeuta

Autor: Nick Webb
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest na przykład w kwestii profesji psychologa czy fizjoterapeuty. W obu tego typu zawodach brakuje skodyfikowanych norm. które opisują specjalistów, właściwości, którymi powinni się wyróżniać, doświadczeniem, szkoleniami, itd. Co do psychologii jednakże sytuacja prezentuje się ciut bardziej obiecująco, lecz już z profesją fizjoterapeuty poznań jest gorzej niż beznadziejnie.

Ten zawód nie jest w żaden sposób regulowany przez państwo, więc mogą go sprawować osoby nieposiadający niezbędnych kwalifikacji, a tym samym szkodzące przyszłym klientom. najlepsza okoliczność tego typu, iż tworzą się prawne regulacje, a obejmować by one miały kompetencje obowiązków. Bardzo korzystnie by było, jakby znalazły się w takiej normalizacji przepisy uzyskiwania prawa do podjęcia takiego zawodu. Jednocześnie, niezbędny w tym wszystkim jest tzw. formalny rejestr fizjoterapeutów. Mało i dużo jednocześnie, szczególnie, kiedy nie widać działań ze strony państwa do tego typu inicjatyw.

rehabilitacja

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

Wspomniana regulacja to najlepsza zasłona przed hochsztaplerami gwarantującymi niebywałe rezultaty leczenia. łatwo zgadnąć, iż miast złotych gór taki pacjent otrzymuje nic nie wnoszące do tematu zabiegi, a co najbardziej niebezpieczne narażony jest na pogorszenie stanu zdrowia. trzeba się wystrzegać takich „specjalistów”, bo praca fizjoterapeuty polega na znacznej ingerencji w nasze ciało, co w rękach nieprzygotowanej osoby może nam mocno odbić się na zdrowiu.

Warto sprawdzić kwalifikacje danego specjalisty, poczytać o nim komentarze, popytać znajomych, rodziny. Wielu kompetentnych fizjoterapeutów posiada ukończoną szkołę wyższą, a jest ich bardzo dużo w naszym kraju (zwłaszcza duże miasta tj. Warszawa,Wrocław, Kraków, Poznań, ale nie tylko – fizjoterapeuci z innych miast). Dla chcącego nic trudnego.